سازمان هواشناسی
    • معرفی معاونت توسعه و پیش بینی هواشناسی

     سازمان هواشناسی کشور عهده دار پایش جو و اقلیم، پردازش و تحلیل اطلاعات، تحقیقات و پیش‌آگاهی‌های کوتاه و بلندمدت بوده و ارائه خدمات مختلف هواشناسی و اقلیم شاسی جزء وظایف آن است. بر این اساس به منظور اثربخشی بیشتر در جامعه به خصوص در کاهش آسیب های ناشی از مخاطرات جوی، آبی و اقلیمی، بهره‌وری، توسعه پایدار، رفاه و استفاده بیشتر آحاد جامعه از خدمات هواشناسی، یکی از معاونت‌های سازمان به امور پیش‌‌بینی، آموزش، پژوهش و توسعه کاربردهای هواشناسی اختصاص یافته است.

     صدور بهنگام هشدارهای هواشناسی قبل از رخداد مخاطرات جوی، ارائه پیش‌بینی‌های کوتاه و بلند مدت هواشناسی، فراهم‌ کردن زمینه‌های تحقیق در مجموعه سازمان، نیازسنجی و تعیین اولویت‌های تحقیقاتی، طراحی پروژه‌های تحقیقاتی و نظارت بر حسن اجرا و عملیاتی شدن آن‌ها از وظایف معاونت توسعه کاربردهای هواشناسی است.  نیازسنجی آموزشی، طراحی و اجرای دوره‌های آموزشی مختلف در سازمان از دیگر وظایف این معاونت است. بر این اساس برای انجام امور، در ساختار سازمان، چهار مدیریت زیرمجموعه معاونت توسعه و پیش‌بینی هواشناسی به شرح زیر ایجاد شده است.

     1-      مدیریت پیش‌بینی و هشدار سریع: 

     این مدیریت فعالیت‌های اجرایی ارائه پیش‌بینی را  به صورت شبانه روزی انجام می‌دهد. در ادارات کل هواشناسی استان‌ها نیز یک اداره پیش‌بینی متناظر وجود دارد که پیش‌بینی‌ها را در مقیاس استان و شهرستان‌ تهیه و ارائه می‌کند. در این واحدها از اطلاعات دریافتی از ایستگاه‌های مختلف هواشناسی، داده‌ها و تصاویر ماهواره و رادار هواشناسی، خروجی مدل‌های هواشناسی استفاده می‌شود. فعالیت‌هایی نیز در زمینه پردازش و پس‌پردازش خروجی مدل‌های هواشناسی انجام می‌شود. همه این اطلاعات توسط کارشناسان خبره و مجرب پیش‌بینی تحلیل شده و در نهایت پس از جلسات دیسکاشن و تفسیر اطلاعات، پیش‌بینی‌ها و هشدارهای نهایی توسط آن‌ها صادر و در اختیار عموم کاربران قرار می‌گیرد. برخی از کاربران عمومی هستند که اطلاعات را از طریق رسانه‌ها، پورتال سازمان، اپلیکیشن گوشی همراه و روبات هواشناسی دریافت می‌کنند. برخی از کاربران تخصصی مانند بخش هوانوردی، نظامی، نیرو، آب، انرژی، کشاورزی و مدیریت بحران اطلاعات تعریف شده را به صورت مستقیم دریافت می‌کنند.

     2-      مدیریت توسعه کاربردهای هواشناسی:

     این واحد مسئول نیازسنجی پژوهش‌های مورد نیاز سازمان، طراحی، و نظارت بر اجرا و عملیاتی شدن آن‌ها در سطح کشور است. توسعه کاربردهای هواشناسی در فعالیت‌های مختلف کشور نیز از وظایف این مدیریت است به نحوی که کاربران مختلف هواشناسی در کشور و نیازهای هواشناسی آن‌ها شناسایی شده و تلاش می‌شود محصولات مورد نیاز آنان در سازمان تهیه و در اختیار قرار گیرد. هدف از این کار ارتباط با کاربران نهایی در راستای کاربردی کردن محصولات هواشناسی است که از طریق واحد متناظر استانی انجام می‌شود. است. بخش دیگر از امور این مدیریت در خصوص برگزاری نشست‌ها و کنفرانس‌های علمی، تنظیم تفاهم‌نامه‌ها، تهیه و انتشار نشریات و امور کتابخانه سازمان است.

     3-      مدیریت آموزش هواشناسی: 

     با توجه به تخصصی بودن و ماهیت علمی فعالیت‌های هواشناسی، آموزش و تربیت نیروی انسانی خبره در سازمان یک ضرورت است. در حال حاضر دوره‌های آموزش بدو خدمت، پودمانی و آموزش منطقه‌ای در مدیریت آموزش سازمان انجام می‌شود. این مدیریت سابقه برگزاری سه دوره در رشته هواشناسی، مقطع کارشناسی دانشگاه جامع علمی کاربردی را دارد. نیروی انسانی مهم‌ترین رکن در هواشناسی کشورها است و ساختار جامعی در سازمان هواشناسی جهانی به منظور آموزش تشکیل شده است. در این ساختار مراکز آموزش منطقه‌ای (RTC) در برخی از کشورها برای ارائه آموزش‌های تخصصی هواشناسی به کارشناسان کشورهای منطقه دایر شده است که یکی از این مراکز RTC در سازمان هواشناسی کشور در تهران مستقر است.

     4-      مرکز علوم جوی و اقیانوسی:

     این مرکز برای انجام فعالیت‌های علمی و پژوهش‌های مرتبط با علوم دریایی و اقیانوس‌شناسی فیزیکی و علوم جو تشکیل شده است. انجام همکاری های مشترک با سازمان‌های فعال در امور دریایی، تشکیل نشست‌های مشترک در خصوص علوم دریایی، انجام امور دبیرخانه‌ای شورای عالی اقیانوس‌شناسی و کمیسیون‌های مرتبط با آن، همکاری با مدیریت شبکه در استانداردسازی و نظارت بر دیدبانی دریایی و ایستگاه‌های بویی دریایی از تکالیف مرکز یاد شده می‌باشد.

      

      
    • معاونت توسعه و پیش بینی هواشناسی
    • کارگروه های تخصصی
مجموع بازدیدها : 611,545,880
تعداد بازدید امروز : 114,272
تعداد بازدید دیروز : 122,107
تعداد بازدید این ماه : 1,056,747