سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1399/05/08
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 631
     ادامه خشکسالی در 100 درصد مساحت 12 شهرستان سیستان و بلوچستان

     ادامه خشکسالی در 100 درصد مساحت 12 شهرستان سیستان و بلوچستان 

     مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس آخرین خروجی 10 ساله شاخص خشکسالی SPEI 100 درصد مساحت 12 شهرستان استان درگیر درجات مختلفی از خشکسالی است.

     محسن حیدری در گفت و گو با روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: به رغم اینکه از ابتدای سال تا کنون 184.2 میلی متر باران در استان باریده اما فقط حدود 5 درصد از مساحت استان از خشکسالی خارج شده و هنوز مابقی مساحت استان درگیر درجات مختلفی از خشکسالی است.

     وی افزود: بر اساس آخرین خروجی شاخص 10 ساله خشکسالی SPEI مرکز ملی خشکسالی همچنان 100 درصد مساحت 12 شهرستان دلگان، زابل، فنوج، قصرقند، مهرستان، نیکشهر، هامون، هیرمند، زهک، سرباز، کنارک و سیب و سوران درگیر خشکسالی است.

     مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: شرایط خشکسالی استان در حالی است که هم امسال میانگین بارش در اغلب نقاط استان بیشتر از نرمال بوده و هم سال گذشته این ویژگی حاکم بوده است اما مهمترین دلیل تداوم خشکسالی، کم بارشی انباشته است که بیش از یک دهه در استان استمرار داشته است.

     روی خوش آسمان بعد از دو دهه خشکسالی در سیستان و بلوچستان

     حیدری خاطرنشان کرد: میزان بارش های امسال استان در 12 سال اخیر بی‌سابقه بوده و سال قبل آن نیز برای نخستین بار در پنج سال اخیر بارندگی های استان به بیش از میانگین نرمال رسید.

     وی تصریح کرد: برآورد شده که اگر شرایط بارشی استان حدود 15 سال متوالی به 130 میلی متر برسد، کم بارشی انباشته استان جبران می شود اما سناریوهای اقلیمی بلند مدت گویای چنین شرایطی نیست. بلکه نشان دهنده کاهش میزان نزولات جوی در ایران است.

     مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: بررسی داده های تاریخچه ای هواشناسی استان نشان می دهد که روند تغییرات سالانه بارش استان در 30 سال منتهی به 98-1397 منفی 2 میلی متر بوده است یعنی در این 30 سال میانگین بارش استان حدود 60 میلی متر کاهش یافته است.

     حیدری افزود: علاوه بر همه این موضوعات با دانش کنونی بشر نمی توان شرایط بارش یا خشکسالی استان را برای سال های آینده به صورت دقیق پیش بینی کرد.

     بارش های مونسون همچنان در جنوب شرق ادامه دارد

     معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: همانطور که انتظار می رفت و در پیش بینی های فصلی به آن تأکید شد، وقوع بارش های مونسون بیشتراز نرمال رخ داد و همچنان نیز در استان ادامه دارد.

     وی با بیان اینکه تقریباً از ابتدای تابستان تا کنون این بارش ها به صورت متناوب در نیمه جنوبی و بخش های مرکزی سیستان و بلوچستان ادامه داشته است، افزود: ارتفاع این بارش ها در برخی نقاط به بیش از 50 میلی متر نیز رسید.

     دیانتی خاطرنشان کرد: در 48 ساعت گذشته بارش های مونسون 18 نقطه سیستان و بلوچستان در پنج شهرستان را فرا گرفت و در برخی نقاط منجر به جریان یافتن رودخانه ها و سیلابی شدن معابر شد.

     معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: بیشترین بارش ها به ترتیب از ایستگاه های «هلنچکان» قصرقند با 45، «مچان» سرباز ۴۲، «رئیس آباد» سرباز ۳۶.۵،  «ساربوک» قصرقند ۳۲، «کشیک» ۲۶، شهر نیکشهر ۲۲.۵ و اسپتکی» سرباز ۲۲ میلی میلی متر بارش گزارش شده است.

     وی خاطرنشان کرد: اگرچه وقوع بارش به خودی خود موضوعی مهم در تأمین منابع آب بشمار می رود اما بارش های رگباری که در بازه زمانی و مکانی کوچک اتفاق می افتد، به نسبت بارش های زمستانه از اثر بخشی کمتری برخوردار است.

     دیانتی تصریح کرد: بخشی قابل توجهی از بارش های همرفتی بجای نفوذ در سفره های آب زیرزمینی، و بهره برداری های کشاورزی، بیشتر تبدیل به روان آب شده و از دسترس خارج می شود. ضمن این که میزان تبخیر بارش های این فصل بسیار زیاد است.

     این مسئول در باره نقش بارش های رگباری در جبران کم بارشی انباشته سیستان و بلوچستان نیز گفت: نمی توان انتظار داشت با وقوع بارش های رگباری با ویژگی هایی که گفته شد، وضعیت خشکسالی در استان بهبود یابد.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 606,654,971
تعداد بازدید امروز : 29,525
تعداد بازدید دیروز : 89,509
تعداد بازدید این ماه : 2,388,745