سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1399/05/06
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 110
     شهرک های صنعتی با اطلاعات هواشناسی مستقر می شوند

     شهرک های صنعتی با اطلاعات هواشناسی مستقر می شوند

     تفاهم‌‌نامه همکاری بین سازمان هواشناسی کشور و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌‌های صنعتی ایران، زمینه بکارگیری دانش هواشناسی در استقرار شهرک‌های صنعتی کشور مهیا شد.

     به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، دکتر سحر تاج‌بخش معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور دوشنبه 6 مرداد 1399 در آئین امضای تفاهم‌‌نامه با سازمان صنایع کوچک و شهرک‌‌های صنعتی ایران با اشاره به نقش حاکمیتی سازمان هواشناسی ‌و فعالیت آن زیر نظر وزارت راه و شهرسازی؛ خدمات سازمان متبوع خود را  فرابخشی قلمداد نمود و گفت: سازمان هواشناسی کشور امروز به طور مستقیم به سازمان حفاظت محیط زیست و وزارتخانه‌های نیرو، جهادکشاورزی و بهداشت، خدمات خاص می‌دهد و خوشحالیم زمینه همکاری و ارائه خدمات به بخشی از وزارت عظیم صنعت، معدن و تجارت نیز فراهم شد.

     وی با اشاره به اثر تغییر اقلیم بر تمام ابعاد زندگی بشر و تبعات مصرف سوخت‌های فسیلی، اظهار داشت: این عوامل باعث شده، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در دنیا در دستور کار دولت‌ها قرار گیرد.

     رئیس سازمان هواشناسی کشور افزایش رخداد پدیده‌های جوی را یکی از اثرات مخرب تغییر اقلیم دانست و گفت: رخداد سیلاب، رعد و برق، وزش بادهای شدید و ... که در سال‌های اخیر شاهد وقوع آن‌‌ها در کشور هستیم، در واقع از مصادیق تغییر اقلیم در ایران است و در این راستا در انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان صنایع کوچک و شهرک‌‌های صنعتی ایران که حول سه موضوع انرژی‌های تجدیدپذیر،‌ مخاطرات جوی و اثرات تغییر اقلیم بر فعالیت شرکت‌ها و نواحی صنعتی متمرکز است، سعی شده فعالیت‌هایی که در شهرک‌ها و نواحی صنعتی انجام می‌شود با آگاهی از نحوه تاثیر عوامل هواشناسی باشد.

     معاون وزیر راه و شهرسازی ابراز امیدواری کرد با اجرای این تفاهم‌نامه، تاثیر پدیده‌های هواشناسی بر پیکر وسیع صنعت شناسایی شده و با بکارگیری راهکارهای مناسب، میزان آسیب‌‌ها کاهش یافته و از این منظر، مدیریتی بهینه رخ دهد.

     محسن صالحی‌نیا با اذعان به فرا بخشی بودن هواشناسی گفت، بخش‌های مختلف کشور می‌توانند از خدمات، تحقیقات و آموزش‌های سازمان هواشناسی  بهره‌مند شوند.

     معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به عنوان یک شرکت مادر تخصصی بیش از ۸۵۰ شهرک و ناحیه صنعتی در حال بهره برداری دارد که حدود 46 هزار واحد مستقر شده‌اند و فعالیت‌های خود را شروع کرده‌اند و بیش از ۳۵ هزار واحد دیگر نیز در مناطق مختلف در حال تکمیل هستند.

     این مسئول با اشاره به پیشینه استفاده سازمان متبوع خود از مطالعات و داده‌های سازمان هواشناسی، عنوان کرد: استمرار و بروز‌رسانی داده‌ها ضروری است و اطلاعات و پژوهش‌های هواشناسی در مطالعات کاربردی ما برای استقرار واحد‌ها و استفاده از ظرفیت ‌انرژی‌های خورشیدی و باد و همچنین شناسایی نقاط سیل‌خیز مهم است.

     رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌‌های صنعتی ایران با بیان اینکه مطالعه و توجه به مسائلی مانند مخاطرات جوی و زیست محیطی در استقرار شهرک‌های صنعتی در استمرار روند حرکتی و گریز از مخاطرات نقش خوبی دارد، ابراز امیدواری کرد: این تفاهم‌نامه در بخش‌ مذکور بسیار مفید و اثربخش باشد.

      

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 606,661,756
تعداد بازدید امروز : 36,310
تعداد بازدید دیروز : 89,509
تعداد بازدید این ماه : 2,395,530