سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1399/04/18
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 146
     اجرای مدل عددی WRF درهواشناسی استان کردستان

     اجرای مدل عددی WRF درهواشناسی استان کردستان

     سامانه اجرای مدل عددی WRF با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کردستان و مدیرکل مدیریت بحران استان کردستان راه اندازی شد.

     به گزارش روابط عمومی هواشاسی استان کردستان، سامانه اجرای مدل عددی  WRF با حضور معاون هماهنگی روز دوشنبه 16 تیر 1399 امور عمرانی استانداری کردستان و مدیر کل مدیریت بحران استان در هواشناسی استان کردستان مورد بهره برداری قرار گرفت.

     در این مراسم مدیرکل هواشناسی  استان کردستان رحیم صدیقی گفت: این سیستم از محل اعتبارات تخصیص داده شده از طرف سازمان هواشناسی کشور به استا کردستان، خریداری شده که در کمک به امر پیش بینی از توانمندی بسیار برخوردار می‌باشد.

      از مزایای این سیستم پیش بینی برای حوضه های  مختلف با دقت 30 ،10و 3 کیلومتر می‌باشد ، دارای 30 سطح ارتفاعی بابیش از80 کمیت هواشناسی در این ارتفاع‌ها است، دسترسی آسان به این کمیت‌ها به وسیله نرم‌افزارهای  استاندارد هواشناسی، انتخاب طرح واره های مناسب با توجه به فصل و اقلیم منطقه و امکان دسترسی به داده‌ها با گام زمانی یک ساعت و حتی کمترمی باشد.

     وی گفت: محصولات خروجی این سیستم در حال حاضر عبارتند از دمای دو متر، بارش تجمعی 3،6،24 ساعته، سمت وسرعت باد، فشارتبدیل شده به سطح دریای آزاد، ارتفاع ژئو پتانسیل سطح  500 میلی باری، رسم نمودارهای هواشناسی متوگرام شامل تمام موارد ذکر شده در بالا برای مختصات های خاص، نقشه شاخص های ترمودینامکی، نمودار SKEW-T برای زمان لازم و مختصات خاص و... می باشد.

     تقویت زیرساخت‌ها و ارتقاء تجهیزات هواشناسی در کردستان را یکی ازدغدغه های هواشناسی استان خواند و خواستار تامین اعتبارات لازم برای این امر شد.

     در ادامه شهرام ملکی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری با تقدیر از ریاست سازمان هواشناسی کشور برای تخصیص اعتبارات به هواشناسی استان کردستان و همچنین تشکر از زحمات هواشناسی استان بخاطر اطلاع رسانی و هشدارهای به موقع در طی سال های 98 و 99، خرید این سیستم  را حرکت بسیار خوبی برای هواشناسی استان قلمداد نمود و اذعان کرد: برای پیشگیری از خسارات ناشی از پدیده‌های آب و هوا در راستای حفظ جان و مال مردم بایستی تجهیزات هواشناسی استان تقویت گردد، برای ابن موضوع هم استان و هم سازمان هواشناسی باید کمک کنند تا زیرساخت ها و تجهیزات هواشناسی استان ارتقاء یابد.

     وی در پایان درخواست نمود جلسه ای با حضور مدیرکل مدیریت  بحران استان و مدیرکل هواشناسی و کارشناسان دو دستگاه در اسرع وقت تشکیل  و مسائل و مشکلات  هواشناسی مورد بررسی قرار گیرد و اولویت های هواشناسی در جهت پیشگیری از خسارات مشخص شود تا اعتبار لازم برای آن‌ها تامین شود.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 606,112,476
تعداد بازدید امروز : 38,298
تعداد بازدید دیروز : 104,017
تعداد بازدید این ماه : 1,846,250