سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/11/05
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 887
     بررسی ابعاد سیل سیستان و بلوچستان از دریچه دوربین 360 درجه مستند
      

     بررسی ابعاد سیل سیستان و بلوچستان از دریچه دوربین 360 درجه مستند   

      

     مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در برنامه 360 درجه شبکه مستند گفت: در فنوج ظرف 48 ساعت به اندازه مجموع بارش 2 سال استان باران بارید که این میزان بارندگی در هر جای دیگر کشور هم می بارید، خسارت به بار می آورد.

      

     به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، ابعاد سیل سیستان و بلوچستان با حضور مدیرکل هواشناسی این استان و رئیس مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی کشور در برنامه 360 درجه شبکه مستند بررسی شد.

      

     محسن حیدری مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در این برنامه  اظهار داشت: به طور کلی میزان بارش های این سامانه بسیار زیاد بود به نحوی که رکورد بلندمدت بارندگی در 10 نقطه استان شکسته شد و در ایستگاه بارانسنجی فنوج در جنوب غرب استان 226 میلی متر باران بارید. مقداری که معادل 2 سال بارندگی نرمال کل استان است.

      

     وی با بیان اینکه در 48 ساعت فعالیت این سامانه بارشی در 28 نقطه استان بیش از 100 میلی متر باران بارید، گفت: در 78 ایستگاه نیز بین 50 تا 100 میلی متر باران ثبت شد. در مجموع در زمان فعالیت این سامانه بارشی حدود 60 درصد از بارش های یک سال زراعی استان ظرف حدود 48 ساعت دریافت شد.

      

     سیل خیزی سیستان و بلوچستان به دلیل شرایط توپوگرافی است

      

     حیدری در بخش دیگری به شرایط توپوگرافی مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان اشاره کرد و افزود: به طور کلی 15 میلی متر باران نیز در نواحی جنوبی استان سیلاب ایجاد می کند این به این معنی است که مردم مناطق جنوب استان با سیلاب بیگانه نیستند.

      

     وی اضافه کرد: همین موضوع هم سبب شد تا برخی ساکنین نواحی جنوب استان به تصور سیلاب های زودگذر قبلی در دام این سیل گرفتار شوند و برای نجات خود به پشت بام های خانه ها یا روی درختان بروند.

      

     این مسئول در پاسخ به سوالی در مورد زمان ارائه هشدارها از سوی هواشناسی گفت:  اداره کل هواشناسی استان نخستین هشدار را روز 17 دی ماه صادر کرد و نسبت به وقوع بارش های سنگین در استان هشدار داد. روز بعد با تثبیت مدل های جوی اخطاریه جوی شماره 20 صادر و پیشنهاد تشکیل ستاد مدیریت بحران استان ارائه شد.

      

     حیدری تصریح کرد: صبح روز 20 دی ماه بعد از تقویت مجدد مدل ها، اخطاریه جوی دیگری صادر شد و  میزان بارش ها به تفکیک شهرستان ها در  چهار رنج «30 تا 50»،«60 تا 90»، «70 تا 120 » و «100 تا 130 و بیش از 150» میلی متر پیش بینی و به ستاد مدیریت بحران و مردم استان اطلاع رسانی شد.

      

     تغییر اقلیم  عامل افزایش شدت و فراوانی وقوع پدیده‌های مخرب جوی

      

     دکتر صادق ضیائیان رئیس مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی نیز در این برنامه با اشاره به دوره طولانی تداوم خشکسالی در ایران گفت: پس از دوره 10 تا 11 سال خشکسالی در کشور بارش های سیل آسا اتفاق افتاد که در هواشناسی به آن ها حالت حدی گفته می شود.

      

     وی با بیان اینکه به طور کلی حالت های حدی وضعیت هایی هستند که در حالت معمول اتفاق نمی افتند، افزود: یکی از مشکلاتی که تغییر اقلیم می تواند برای کشورها ایجاد کند، افزایش وقوع و شدت فراوانی رخدادهای حدی یا مخاطرات جوی است.

      

     رئیس مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: این موضوع با اتفاق نظر اکثریت دانشمندان جهان در آخرین گزارش هیأت بین الدول تغییر اقلیم تأکید شده است.

      

     ضیائیان در بخش دیگری در مورد دلایل افزایش خسارت های ناشی از سیل بیان کرد: این موضوع دلایل زیادی دارد. برای نمونه وقتی مدت طولانی در یک منطقه خشکسالی رخ می دهد، به صورت طبیعی ممکن است رودخانه های که در گذشته در آن آب جاری بوده توسط اهالی فراموش شود و این مکان ها رفته رفته از سوی گروه های مختلف تصاحب و تبدیل به شهر، روستا، مزرعه و پارک شود.

     وی تصریح کرد: رودخانه هایی که روزگاری محل گذر آب بوده اند، و اکنون تغییر کاربری داده اند، آسیب پذیری وقوع سیل را افزایش می دهند.
     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 610,411,089
تعداد بازدید امروز : 10,494
تعداد بازدید دیروز : 95,837
تعداد بازدید این ماه : 2,867,203