سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/10/15
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 302
     زیرساخت های هواشناسی در سیستان و بلوچستان گسترش یابد

     معاون استاندار:

     زیرساخت های هواشناسی در سیستان و بلوچستان گسترش یابد

     معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: شرایط اقلیمی و فراوانی وقوع پدیده های مخرب جوی در استان ایجاب می کند که هواشناسی سیستان و بلوچستان از قوی ترین و مجهزترین ادارات کل سازمان هواشناسی کشور باشد.

     به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، دکتر علی زینی‌وند در جریان دیدار مدیرکل هواشناسی استان با وی در استانداری سیستان و بلوچستان اظهار داشت: توسعه هواشناسی در استان هم به دلیل تعدد تکرار پدیده های مخرب جوی و اقلیمی و هم به دلیل گستردگی و پهناور بودن استان امری ضروری است.

     وی  با اشاره به کمبود نیروی انسانی در هواشناسی استان گفت: موضوع کمبود نیرو در هواشناسی باید رفع شود که برای این منظور استانداری کمک لازم را ارائه خواهد کرد ولی خود دستگاه هم باید مدام پیگیر این موضوع باشد.

     معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان در بخش دیگری با بیان اینکه برخی چالش های اجتماعی با مباحث اقلیمی پیوند خورده است، افزود: بخشی از حاشیه نشینی های مرکز و برخی شهرهای استان که از چالش های مهم بشمار می رود، می تواند در نتیجه اثرات خشکسالی و پدیده های اقلیمی روی داده یا تشدید شده باشد.

     زینی وند ادامه داد: هواشناسی باید برای بررسی رابطه پدیده های اقلیمی با پدیده های اجتماعی-اقتصادی با امور اجتماعی استانداری کار پژوهشی انجام دهد و نتایج علمی این بخش را برای بهره گیری در سطح کلان استان ارائه کند.

     معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: در این زمینه باید از ظرفیت دانشگاه ها و پایانامه های دانشگاهی نیز بهره گرفت و پژوهش های اقلیمی-اجتماعی را به این سمت هدایت کرد.

     محسن حیدری مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز در جریان این دیدار به چالش های اقلیمی استان اشاره کرد و گفت: خشکسالی یک پدیده خزنده و خسارت بار است که وقتی تشدید می شود خسارت های اجتماعی و اقتصادی زیادی به بار می آورد.

     وی ادامه داد: بخشی از حاشیه نشینی های مرکز، شمال و جنوب استان و همچنین مهاجرت های هم استانی به استان های گلستان، خراسان رضوی، یزد و... از پیامدهای خشکسالی است.

     مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در بخش دیگری کمبود نیروی انسانی در هواشناسی استان را غیر قابل توصیف برشمرد و افزود: هم اکنون تمام پست های سازمانی هواشناسی استان 137 مورد است که 52 مورد دارای متصدی و بقیه خالی است. از طرفی تا سال 1400 نیز ۷ نفر بازنشسته می شوند.

     حیدری خاطرنشان کرد: این در حالی است که هواشناسی استان مازندران با مساحتی کمتر از شهرستان چابهار دارای 155 پست سازمانی است که 92 مورد از پست های آن متصدی دارد.

     وی خاطرنشان کرد: این میزان پست سازمانی در حالی است که اکنون سیستان و بلوچستان 12 ایستگاه هواشناسی دارد و در برنامه توسعه بیش از 60 ایستگاه دیگر نیز به این تعداد اضافه می شود.

     حیدری از معاون سیاسی اجتماعی استانداری سیستان و بلوچستان درخواست کرد تا با توجه به اضافه شدن شهرستان های جدید به تقسیمات کشوری استان، در تعداد پست های سازمانی هواشناسی استان نیز بازنگری شود.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 606,575,841
تعداد بازدید امروز : 39,904
تعداد بازدید دیروز : 90,221
تعداد بازدید این ماه : 2,309,615