سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/10/15
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 289
     افزایش 28 درصدی بارش پاییزی در مازندران

     افزایش 28 درصدی بارش پاییزی در مازندران

     مدیرکل هواشناسی مازندران گفت: متوسط بارش استان طی 3 ماه نخست سال زراعی جاری (پاییز ۹۸) حدود ۲۹۳ میلی‌متر بوده که نسبت به بلندمدت حدود ۲۸ درصد افزایش داشت.

     به گزارش روابط عمومی هواشناسی مازندران، از ابتدای امسال بهار پربارش نوید خوبی برای خوشحالی کشاورزان مازندران بود که بارش‌های پاییزی این خوشحالی را تکمیل کرد و الان همه کشاورزان در انتظار این هستند زمستان را پشت سر بگذارند و کشت و کار را از سر بگیرند.

     مدیرکل هواشناسی مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با اصحاب رسانه اظهار کرد: طی سه ماهه فصل پاییز بارش‌های خوبی را در استان مازندران شاهد بودیم.

     سیدمحمدرضا رضوی افزود: در مهر ماه امسال نسبت به نرمال حدود هشت درصد کاهش بارش داشتیم البته در برخی از ایستگاه ها مانند گلوگاه، پل‌سفید و کجور به ترتیب حدود 57، 23 و 30 درصد افزایش داشتند و در بقیه ایستگاه‌های هواشناسی کاهش بارش را تجربه کردند.

     وی اضافه کرد: بیشترین کاهش بارش در نخستین ماه پاییز امسال از بندر امیرآباد با 36، قراخیل قائم‌شهر 32 و آمل حدود 30درصد بوده است.

     مدیرکل هواشناسی مازندران بیان کرد: در آبان ماه امسال هرچند افزایش 100درصدی بارش را نسبت به نرمال داشتیم به جز ایستگاه‌های سیاه‌بیشه و رامسر که کاهش بارش  اتفاق افتاد در بقیه ایستگاه‌های استان افزایش بارش داشتیم.

     این مسؤول با اعلام اینکه متوسط بارش آذر ماه  امسال حدود ۶۱ میلی‌متر بوده است، گفت: این میزان بارش نسبت به دوره بلندمدت حدود ۲۶ درصد کاهش و  نسبت به آذر ماه سال گذشته حدود ۱۰ درصد کاهش داشت.

     رضوی یادآور شد: میزان بارش در آذر ماه امسال به‌جز رامسر و نوشهر که 97 و 30 درصد  افزایش رخ داده در بقیه ایستگاه‌ها نسبت به نرمال کاهش بارش را نشان می‌دهد.

     وی تصریح کرد: براساس آمار مرکز ملی خشکسالی هواشناسی کشور، متوسط بارش استان مازندران طی سه ماه نخست سال زراعی جاری(پاییز ۹۸) حدود ۲۹۳ میلی‌متر بوده که نسبت به بلندمدت حدود ۲۸ درصد و نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته حدود ۷ درصد افزایش داشت؛ هرچند در سه ماهه نخست پاییز افزایش بارش داشتیم اما بارش از لحاظ توزیع زمانی و مکانی مناسب نبود.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 606,572,981
تعداد بازدید امروز : 37,044
تعداد بازدید دیروز : 90,221
تعداد بازدید این ماه : 2,306,755