سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/09/18
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 2803
     تصویب اساسنامه مرکز مدیریت ریسک بلایای طبیعی

     تصویب اساسنامه مرکز مدیریت ریسک بلایای طبیعی

     در ششمین نشست وزرای کشاورزی کشورهای عضو اکو (AMM) و پنجمین نشست کارشناسان کشاورزی کشورهای عضو اکو (HLEM) اساسنامه مرکز مدیریت ریسک بلایای طبیعی اکو واقع در مشهد با رای حداکثری به تصویب رسید.

     به گزارش روابط عمومی پژوهشکده اقلیم ‌شناسی، ششمین نشست وزرای کشاورزی کشورهای عضو اکو (AMM) و پنجمین نشست کارشناسان کشاورزی کشورهای عضو اکو (HLEM) در تاریخ 4-3 دسامبر 2019 (12 و 13 آذرماه 1398) در شهر باکو کشور آذربایجان برگزار گردید. در این نشست دکتر مجید حبیبی نوخندان به نمایندگی از سازمان هواشناسی کشور و مرکز منطقه ای مدیریت ریسک بلایای طبیعی کشورهای عضو اکو (RCRM) شرکت نمود و در جلسات مرتبط با گزارش وضعیت آژانس های زیر مجموعه اکو، به معرفی فعالیت ها و عملکرد مرکز RCRM و برنامه های آتی این مرکز پرداخت که پس از استماع گزارش مرکز، اعضای حاضر در جلسه با رای حداکثری اساسنامه مرکز را تایید و تصویب نمودند.

     در این نشست، وظیفه تهیه نقشه‌های ریسک کشاورزی با تشکیل کارگروهی مابین سایر اعضا به RCRM محول گردید و از تمامی کشورها درخواست شد جهت ایجاد مکانیزمی برای تبادل داده، طراحی و تاسیس بانک اطلاعات و نقشه های مرتبط با مخاطرات بر مبنای GIS و با هدف تعیین شاخص ها و نقشه آستانه‌ای خطر در منطقه اکو با مرکز RCRM همکاری نمایند.

     راهبری پروژه بانک اطلاعات توسط سازمان هواشناسی جمهوری اسلامی ایران IRIMO و مرکز ملی اقلیم شناسی INCC و RCRM با همکاری سازمان های هواشناسی سایر کشورهای علاقمند و با حمایت مالی سازمان‌های بین المللی از دیگر مصوبات این نشست بود.

     اساسنامه مرکز RCRM نیز به تصویب وزرای کشاورزی کشورهای عضو اکو رسید و مقرر شد جهت ابلاغ نهایی در اجلاس وزرای امور خارجه  COM ارائه گردد و ازRCRM  درخواست شد با همکاری WMO ,UNDP , FAO, ICARDA و ISDR پروتکل تبادل داده و اطلاعات بین کشورها را نهایی کنند و از سایر کشورها درخواست شد که اطلاعات مورد نیاز مرکز را جهت تکمیل بانک داده ها و اطلاعات، مدلسازی و همچنین تبادل داده ها به مرکز  RCRM ارسال نمایند.

     در خاتمه اعضای نشست، پروژه پیشنهادی RCRM تحت عنوان "پیش بینی فصلی بارش و دمای منطقه اکو " را تصویب نمودند و مقرر گردید با همکاری دبیرخانه اکو به انجام برسد.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 610,536,862
تعداد بازدید امروز : 47,729
تعداد بازدید دیروز : 88,538
تعداد بازدید این ماه : 47,729