سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/08/28
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 1492
     بیانیه ششمین کنفرانس بین المللی-منطقه‌ای تغییر اقلیم

     بیانیه ششمین کنفرانس بین المللی-منطقه‌ای تغییر اقلیم

     ششمین کنفرانس بین‌المللی-منطقه‌ای تغییر اقلیم عصر سه‌شنیه 28 آبان 1398 با معرفی دستاوردهای علمی و تخصصی کنفرانس و قرائت بیانیه، خاتمه یافت.

     به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، بیانیه ششمین کنفرانس بین‌المللی-منطقه‌ای تغییر اقلیم با توجه به سخنرانی‌های کلیدی، کارگاه‌‌های تخصصی و دستاوردهای علمی ارائه شده در 12 بند به شرح ذیل به تصویب رسید و شرکت‌کنندگان خواستار اهتمام نهادهای قانون گذار، اجرایی و نظارتی بر اجرای بندهای بیانیه شدند:

     1.      اهتمام برای اجرایی نمودن بهینه بندهای مرتبط با تغییر اقلیم در سیاست‌های کلان ابلاغی نظام از سوی رهبر معظم انقلاب نظیر سیاست‌های "کلی محیط زیست" و همچنین سیاست‌های کلی در خصوص "پیشگیری و کاهش خطرات ناشی از سوانح طبیعی و حوادث غیرمترقبه".

     2.      ضمن تایید و تاکید بر تاثیر تغییر اقلیم بر بخش‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی پیشنهاد تشکیل یا ارتقاء ساختاری در سطح کلان تصمیم گیران کشور با هدف هماهنگ‌سازی فعالیت‌های دستگاه‌های اجرایی در موضوع پایش و پیش‌بینی تغییرات اقلیمی، راهکارهای سازگاری و مقابله با اثرات مخرب آن و تقویت ساختار مدیریت بخشی و نهادینه‌سازی همکاری‌های فرابخشی در سطح بین‌المللی، منطقه‌ای و ملی از طریق شناخت پدیده‌های مرتبط و مدیریت آن‌ها.

     3.      بازنگری و تدوین مجدد سیاست‌ها، برنامه‌ها و دستورالعمل‌ها در سطح بین‌المللی، منطقه‌ای و ملی با لحاظ اصول سازگاری و افزایش تاب آوری در جامعه با توسعه برنامه‌های ترویجی معیشت جایگزین.

     4.      برنامه‌ریزی با هدف انتقال و ارتقاء دانش فنی برای پیش‌آگاهی و پیش‌بینی اقلیمی در سطح بین‌المللی، منظقه‌ای و ملی در راستای ایجاد یک شبکه اطلاعاتی-تخصصی پیوسته و یکپارچه از طریق توانمندسازی ذینفعان و ظرفیت‌سازی، حمایت از طرح‌های پژوهشی، گسترش دانش، مهارت‌ها و توانمندی‌های علمی.

     5.      تهیه اطلس کلان اقلیمی کشور و بهره‌برداری از منابع موجود متناسب با توان اقلیمی و ایجاد ظرفیت‌های قانونی مناسب.

     6.      مدیریت تغییر اقلیم و مقابله با اثرات ناشی از آن نظیر سیل، گردوخاک، بیابانزایی، خشکسالی و توسعه‌ آینده‌نگری از طریق شناخت پدیده‌های مرتبط و مدیریت آن‌ها.           

     7.      ایجاد، راه‌اندازی و بروزرسانی مراکز پایش و هشدار به موقع مخاطرات جوی و اقلیمی در سطح بین‌المللی و منطقه‌ای با توسعه همکاری های فرابخشی کلیه دستگاه‌ها و سازمان های مسئول.

     8.      استفاده از ظرفیت نهادهای بین‌المللی مستقر در ایران در راستای توسعه همکاری‌های بین‌المللی و منطقه‌‌ای در قالب تفاهم‌نامه‌های دو یا چند جانبه در زمینه آسیب‌پذیری، کاهش اثرات، سازگاری با تغییر اقلیم و افزایش تاب‌آوری با تدوین دیپلماسی مرتبط با آن.

     9.       پیش‌بینی ابزارها و مشوق‌های اقتصادی، مالی و ایجاد ساز‌و‌کار بازار محور در برنامه‌های توسعه اقتصادی- اجتماعی کشور در راستای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و ردپای کربن.

     10.  اعمال سیاست های مالی تشویقی و تنبیهی جهت استفاده از فناوری های کم کربن با هدف افزایش بهره‌وری و توسعه انرژی های تجدیدپذیر.

     11.  ارتقاء آگاهی و آماده‌سازی مسئولان، مردم و نیز مشارکت فعال سازمان های مردم‌نهاد و بخش خصوصی در تدوین سیاست‌های مرتبط با آسیب‌پذیری، کاهش اثرات، سازگاری و افزایش تاب آوری در برابر شرایط اقلیم در حال تغییر در مقیاس بین‌المللی، منطقه‌ای و ملی.

     12.  ارزیابی آسیب‌پذیری بخش‌های کلیدی مانند امنیت آب، غذا و علی الخصوص بخش سلامت، بهداشت و درمان در برابر اثرات تغییر اقلیم و ارتقاء نظام سلامت و تاب‌آوری به منظور مقابله با این اثرات از طریق ظرفیت‌سازی و توسعه برنامه سازگاری.

      

     عمده دستاوردهای علمی و تخصصی ششمین کنفرانس بین‌المللی-منطقه‌ای تغییر اقلیم عبارتند از:

     -         با پیشرفت‌های انجام شده در مدل‌سازی تغییر اقلیم امکان پیش‌بینی اقلیمی با تفکیک مکانی بالاتر، در مقیاس‌های زمانی ماهانه، فصلی تا دهه‌ای فراهم شده است.

     -         تغییر اقلیم باعث افزایش تنوع و تعداد رخداد مخاطرات جوی و اقلیمی نظیر بارش های حدی، سیل، توفان های گردوخاک و خشکسالی شده است.

     -         فناوری‌های نوین نظیر مدل سازی عددی، داده‌کاوی و سنجش از دور در مطالعات مرتبط با تغییر اقلیم نقش روزافزونی یافته اند.

     -         اثرات تغییر اقلیم و آسیب‌پذیری ناشی از آن کل بخش های کشور را تحت تاثیر قرار داده که استمرار این اثرات در منابع آب،کشاورزی، منابع طبیعی و امنیت غذایی، لزوم تدوین برنامه و ارائه راهکارهای مدیریتی در راستای کاهش اثرات تغییر اقلیم و سازگاری با آن و نیز افزایش تاب آوری را  روشن می نماید.

     -         تقویت آگاهی اجتماعی همراستا با همکاری های دو یا چند جانبه بین المللی در مواجهه با تغییر اقلیم بویژه از طریق ترویج، فرهنگ‌سازی و آموزش باعث کاهش آسیب‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ناشی از تغییر اقلیم می‌شود.

     شایا ن ذکر است، ششمین کنفرانس بین‌المللی-منطقه‌ای تغییر اقلیم 27 و 28 آبان 1398 در محل کتابخانه ملی ایران برگزار شد. در این کنفرانس دو روزه 25 مقاله شفاهی، 180 مقاله پوستری، 6 سخنرانی کلیدی و ۱۰ کارگاه تخصصی توسط کارشناسان و اساتید داخلی و خارجی ارائه شد.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 610,532,435
تعداد بازدید امروز : 43,302
تعداد بازدید دیروز : 88,538
تعداد بازدید این ماه : 43,302