سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/08/21
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 1444
     کشورها برای مقابله با بلایای طبیعی که مرز سیاسی نمی شناسد، متحد شوند

     کشورها برای مقابله با بلایای طبیعی که مرز سیاسی نمی شناسد، متحد شوند 

     رئیس سازمان هواشناسی کشور، اتخاذ سیاست‌های هماهنگ منطقه‌ای و بکارگیری دانش روز و تجارب سایرین را راهکاری برای مدیریت بلایای طبیعی و کاهش آثار مخرب تغییر اقلیم عنوان نمود و افزود: کشورها برای مقابله با بلایای طبیعی که مرز سیاسی نمی شناسد از دانش و تجربیات یکدیگر بهره ببرند.

     به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، دکتر سحر تاج‌بخش صبح سه‌شنبه 21 آبان 1398 در آئین افتتاحیه سومین نشست روسای سازمان‌های هواشناسی کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو و دومین دوره آموزشی پایش و پیش‌بینی‌ خشکسالی در منطقه اکو، گفت: حضور روسای هواشناسی از دو منطقه هواشناسی در این نشست فرصت مغتنمی است تا با استفاده از تجارب و توانمندی‌های کشورهای عضو در تلاش بی‌وقفه به صورتی هماهنگ در پایش، پیش آگاهی و مدیریت ریسک بلایای طبیعی در منطقه موفق‌تر عمل شود.

     پیش‌بینی کاهش بارش و افزایش دما برای منطقه اکو

     دکتر تاج‌بخش از منطقه اکو، به عنوان یکی از آسیب پذیرترین مناطق دنیا در برابر تغییر اقلیم یاد نمود و افزود: در پنج سال گذشته، سیل باعث فوت حدود 1200 نفر از ساکنان منطقه شده و میلیاردها دلار خسارت اقتصادی به بار آورده، این وضعیت بیانگر نیاز فوری به همکاری های منطقه ای در حوزه های مختلف برای کاهش خسارات زیانبار و مدیریت ریسک بلایای طبیعی است.

     رئیس سازمان هواشناسی کشور با استناد به یافته های گزارش پنجم هیات بین‌الدولی تغییر اقلیم، گفت: در دهه‌های آینده میانگین بارش از شرق مدیترانه تا افغانستان کاهش یافته و دمای هوا در سناریوهای مختلف به طور متوسط بین 2 تا 5 درجه در منطقه افزایش می‌یابد که پیامد این تغییرات کاهش شدید امنیت غذایی در منطقه، افزایش بلایای طبیعی وابسته به اقلیم، افزایش مهاجرت، کاهش شدید منابع آبی، افزایش برخی بیماری‌ها، از بین رفتن پوشش گیاهی و جنگلی، افزایش مخاطرات دریایی و اقیانوسی و ... و نهایتاً کاهش رشد اقتصادی در منطقه اکو می‌باشد.

     کشور‌ها برای مقابله با بلایای طبیعی که مرز سیاسی نمی‌شناسد، متحد شوند

     دکتر تاج‌بخش تصریح نمود: این شرایط ما را به اتخاذ سیاست‌های هماهنگ منطقه‌ای برای کاهش پیامدهای سوء گرمایش جهانی، سازگاری با تغییر اقلیم، کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی و حرکت به سمت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر هدایت می‌کند و جا دارد همراه با نهادهای تخصصی بین‌المللی و استفاده از منابع سازمان جهانی هواشناسی برای مقابله با آثار زیانبار پدیده تغییر اقلیم و به تبع آن مدیریت بلایای طبیعی بکوشیم.

     وی افزود: این موضوع با همکاری و مشارکت کشورهای همسایه و اعضای سازمان همکاری اقتصادی اکو محقق می‌شود و دانش و تجربه کسب شده توسط دیگر کشورها در رابطه با مدیریت بلایای طبیعی مرتبط با هواشناسی بایستی در کشورهای عضو به کار گرفته شود، زیرا بلایای طبیعی مرز سیاسی نمی شناسد.

     ایجاد چندین مرکز در ایران برای شناسایی، هشدار و مدیریت بلایای طبیعی

     رئیس سازمان هواشناسی کشور از تغییر اقلیم، فرسایش خاک، دخالت انسان در بهره برداری بیش از حد از منابع و از بین رفتن موانع بازدارنده به عنوان عوامل مهم در رخداد بلایایی مانند سیل و گرد و غبار در کشورهای حوزه اکو یاد کرد و افزود: با توجه به اینکه لزوم بررسی و پایش مسایل مربوط به بلایای طبیعی مرتبط با هواشناسی که در کشورهای منطقه عمومیت پیدا کرده، سازمان هواشناسی جمهوری اسلامی ایران نیز با ایجاد مرکز منطقه ای مدیریت ریسک بلایای طبیعی کشورهای عضو اکو در مشهد، مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران در تهران و مرکز ملی پیش بینی گرد و غبار در اهواز و سایر مراکز هشدار و مطالعات بلایای طبیعی، سعی وافری برای شناسایی، هشدار و مدیریت این بلایا داشته است.

     معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه گفت: به منظور مقابله با فرسایش خاک و گرد و غبار نیز طرح هایی در زمینه مدیریت مراتع و مقابله با فرسایش بادی در استان های جنوب و غرب ایران تهیه شده که همکاران ما در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان هواشناسی کشور ارائه کرده‌اند.

     دکتر تاج‌بخش در خاتمه ابراز امیدواری کرد: دستاوردهای این نشست موجب ارتقاء سطح همکاری ها و خدمات سازمان‌های هواشناسی منطقه اکو به کاربران گردد.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 606,839,639
تعداد بازدید امروز : 39,263
تعداد بازدید دیروز : 85,761
تعداد بازدید این ماه : 2,573,413