سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/08/21
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 1562
     لزوم نهادینه کردن مدیریت مخاطرات در کشاورزی نوین

     لزوم نهادینه کردن مدیریت مخاطرات در کشاورزی نوین

     معاون دبیرکل سازمان اکو به منظور تاب‌آوری منطقه اکو در مقابل مخاطرات فزاینده بخش کشاورزی بر تقویت ظرفیت‌های ملی و محلی تاکید نمود و گفت: مدیریت مخاطرات در کشاورزی نوین باید نهادینه شود.

     به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، سید یحیی اخلاقی معاون دبیرکل سازمان اکو سه‌شنبه 21 آبان 1398 در آئین افتتاحیه سومین نشست روسای سازمان‌های هواشناسی کشورهای عضو اکو و دومین دوره آموزشی پایش و پیش‌بینی‌ خشکسالی در منطقه اکو گفت: شکوفایی کشاورزی وابسته به هوا، اقلیم، زمین و آب است و بحران‌های طبیعی به صورت مستقیم به کشاورزی آسیب‌ می‌رسانند و در اولین مرحله باعث کاهش تولید می‌شوند که در ادامه خسارت کشاورزان، تاثیر بر رشد کشاورزی و معیشت روستاییان را به بار می‌آورند.

     آسیب‌‌دیدگی بخش کشاورزی، تبعات پیدا و پنهان بسیاری را به دنبال دارد

     وی افزود: افزایش وقوع پدیده‌های حدی آثار منفی فزاینده‌ای بر کشاورزی دارد و تا همینجا هم از آستانه‌های بحران گذشته‌ایم و بخش کشاورزی هم‌ اکنون از پیامدهای طولانی مدت و چند جانبه همچون از دست رفتن محصول و دام، شیوع بیماری، خرابی زیرساخت‌های روستایی و سیستم‌‌های آبیاری رنج می‌برد.

     دکتر اخلاقی، هجوم آفات و بیماری‌های گیاهی و به دنبال آن آسیب گیاهان و گونه‌های جانوری، زیستگاه‌های حیات وحش، کیفیت آب و هوا، فرسایش خاک، از دست رفتن تنوع زیستی و آسیب‌های زیست محیطی را از اثرات ویرانگر خشکسالی روی جوامع و محیط برشمرد.

     وی با بیان اینکه کاهش درآمد کشاورزان به معیشت فرآوری کنندگان، عمده فروشان، خرده فروشان و دیگر تامین کنندگانی که به کشاورزان کالا ارائه می‌دهند، آسیب می‌‌زند، یادآور شد: افزایش بیکاری، افزایش مخاطره سرمایه‌گذاری برای نهادهای مالی، از دست رفتن سرمایه و مهاجرت از دیگر پیامدهای خشکسالی است.

     معاون دبیرکل سازمان اکو خاطرنشان کرد: نرخ رشد جمعیت و توسعه سریع اقتصادی تقاضای آب را بسیار بالا برده، به طوری که اغلب کشورهای عضو اکو از کمبود مزمن آب رنج می‌برند. 

     مدیریت مخاطرات در کشاورزی نوین باید نهادینه شود

     این مسئول از ناپایداری اقلیم و بازار، آفات، بیماری‌ها، رویدادهای جوی، بحران‌های طبیعی و خسارات میلیارد دلاری به عنوان مخاطرات بخش کشاورزی در منطقه اکو یاد کرد و افزود: بحران‌ها افراد بیشتری را به فقر، ناامنی غذایی و بی‌خانمانی سوق می‌دهند و از آن‌جا که این تهدیدها و چالش‌ها با آثار تغییر اقلیم تشدید می‌شود، باید مدیریت مخاطرات را به بخشی درونی شده در کشاورزی نوین تبدیل کرد.

     دولت‌های عضو اکو با یکدیگر همکاری کنند

     معاون دبیرکل سازمان اکو با استناد به آمار سال ۲۰۱۸ مبنی بر اینکه حدود ۳۲ درصد جمعیت فعال اقتصادی منطقه اکو در بخش کشاورزی مشغول به کارند، گفت: این بخش یک سوم فرصت‌های شغلی همه جمعیت را تامین می‌کند و نیمی از جمعیت منطقه اکو در مناطق روستایی زندگی می‌کنند.

     به گفته دکتر اخلاقی، تحت این شرایط دولت‌های عضو اکو برای رسیدن به آینده‌ای امن‌تر در توسعه کشاورزی و معیشت روستایی این فرصت را دارند که با یکدیگر همکاری کنند.

     لزوم چاره‌اندیشی برای تاب‌آوری در مقابل بحران‌های کشاورزی در منطقه اکو

     معاون دبیرکل سازمان اکو با تاکید بر تقویت ظرفیت‌های ملی و محلی جهت تاب‌آوری در مقابل شوک‌های مکرر و مخاطرات فزاینده، اذعان نمود: در حال حاضر ساخت یک چارچوب همه جانبه مقاوم در مقابل بحران در کشاورزی برای تامین توسعه پایدار که یکی از پایه‌های صلح و سازگاری با تغییر اقلیم به عنوان چشم‌انداز ۲۰۲۵ اکو به شمار می‌رود، حیاتی است.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 606,573,823
تعداد بازدید امروز : 37,886
تعداد بازدید دیروز : 90,221
تعداد بازدید این ماه : 2,307,597