سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/08/18
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 433
     مصاحبه مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با صدا و سیما درباره طوفان‌های حاره‌ای

     مصاحبه مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با صدا و سیما درباره طوفان‌های حاره‌ای

     مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفت: از سال 2000 تا امروز به طور میانگین  سالی پنج طوفان حاره ای در شمال اقیانوس هند تشکیل شده که تقریبا یکی از این طوفان ها در محدوده تأثیرگذار بر سواحل استان شکل گرفته است.

     به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری اظهار داشت: این پدیده یکی از مخرب ترین پدیده های هواشناسی به شمار می رود که قدرت تخریب بسیار بالایی دارد.

     وی افزود: تا آبان امسال حدود پنج طوفان حاره ای در شمال اقیانوس هند تشکیل شده است که سه مورد از آن ها تا محدوده عرض 20 درجه شمالی پیشروی و سواحل استان را درگیر کرده است.

     مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: بیشترین تأثیر طوفان های امسال مربوط به طوفان کیار است که سبب شد دریای عمان به شدت مواج شود و ارتفاع موج در بندر چابهار به حدود 3.5 متر برسد.  این امواج موجب بروز خسارت به برخی تأسیسات ساحلی استان شد به طوریکه مسئولان محلی میزان این خسارات را 50 میلیارد ریال برآورد کرده اند.

     حیدری ادامه داد: در سال های گذشته نیز طوفان های «گونو و فت» موجب بروز خسارت های زیادی به تأسیسات جنوب استان شدند که  در این میان هواشناسی نیز ساختمان ایستگاه سینوپتیک بندر گواتر را از دست داد. همچنین به ساختمان هواشناسی چابهار نیز خساراتی وارد شد.

     وی خاطرنشان کرد: همین تأثیر مخرب طوفان های حاره ای بر سواحل جنوب کشور سبب شد تا پیگیری های سازمان هواشناسی برای عضویت ایران در کمیته طوفان کشورهای حاشیه اقیانوس هند به نتیجه برسد و ما هم عضو این کمیته شویم.

     عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان افزود: نخستین فایده ای که این عضویت برای کشور دارد، انتخاب نام های ایرانی برای طوفان های شمال غرب اقیانوس هند است که 213 نام پیشنهادی ایرانی نیز پذیرفته شده است.

     حیدری در ادامه گفت: تعدادی از این اسامی نظیر «سواس، گاندو و هامون» بومی سیستان و بلوچستان است که به پیشنهاد اداره هواشناسی دریایی چابهار ارسال شده و انتظار می رود از سال آینده بتدریج اسامی پیشنهادی ایران برای نامگذاری طوفان ها مورد استفاده قرار گیرد.

     وی تصریح کرد: به طور کلی برای نامگذاری طوفان های حاره ای، اسامی پیشنهادی بطورمشترک در کمیته های طوفان کشورهای حاشیه اقیانوس های دنیا و کمیسیون اقتصادی اجتماعی سازمان ملل متحد موسوم به ESCAP بررسی وتعیین می شود.

     به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، چند ماه پیش ایران توانست برای نخستین بار در 15 سال اخیر به عضویت شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی درآید تا در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری های این نهاد بین المللی ایفای نقش کند.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 606,885,535
تعداد بازدید امروز : 85,159
تعداد بازدید دیروز : 85,761
تعداد بازدید این ماه : 2,619,309