سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1397/10/17
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 279
     حضور مدیرکل هواشناسی استان قم در شبکه نور

     مدیر کل هواشناسی استان قم در گفتگوی زنده خبری:

     حضور مدیرکل هواشناسی استان قم در شبکه نور

     مدیر کل هواشناسی استان قم در گفتگوی زنده خبری  که از مرکز سیمای قم پخش شد؛ گفت: آخرین پیش بینی فصلی که از سوی سازمان هواشناسی کشور صادر شده حاکی از آن است که بارش‌های زمستان امسال در محدوده نرمال خواهد بود، ضمن اینکه از دی تا اسفند ماه با کاهش تدریجی بارش‌های زمستانی روبه رو خواهیم بود.

     وی افزود: اولین ماه زمستان امسال تا 2 درجه سردتر از نرمال خواهد بود.

     وی با اشاره به صحت 75 درصدی پیش بینی های بلند مدت و فصلی ادامه داد: بهتر است مردم و مسئولان برای اطلاع از وضعیت جوی به پیش‌بینی هایی که از سوی اداره کل هواشناسی استان صادر میشود توجه وآن ها را  مبنای برنامه ریزی  قراردهند.

     مهران حیدری بنی در پاسخ به سئوال مجری برنامه درباره صحت شایعه منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر آنکه زمستان سرد و سختی پیش روی کشور است، گفت: در حال حاضر پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی کشور و ادارات کل هواشناسی استان ها این موضوع را تایید نمی کند.

     وی درباره پیش بینی میانگین دما در استان قم گفت: بر اساس پیش‌بینی‌ها و در یک شِمای کلی، در دی ماه با ناهنجاری دمای منفی روبرو خواهیم بود و دمای هوا  یک یا دو درجه سردتر از میانگین دمای بلند مدت، خواهد  بود  اما در بهمن ماه و اسفند ماه با ناهنجاری مثبت و افزایش یک تا دو درجه‌ای دما  روبرو خواهیم بود.

     وی با اشاره به اینکه آمار سی ساله هواشناسی در استان قم بر اساس شاخص های سازمان جهانی هواشناسی است افزود: مقایسه میانگین دمای  بلند مدت با بازه زمانی یکم تا پانزدهم دی ماه امسال، بیانگر آن است که کمینه دما، دو درجه نسبت به بلند مدت بیشتر است و و بیشینه دما در مقایسه با بلند مدت،افزایش تا حدود نیم درجه را نشان میدهد که این مقایسه ضمن رد شایعات موجود در فضای مجازی نشان میدهد که تا کنون زمستان گرم تری را نیز در استان قم داشته ایم.

     کشاورزان برای جلوگیری از سرمازدگی باغات آماده باشند

      مدیر کل هواشناسی استان قم با بیان  اینکه  در اسفند ماه نیز ناهنجاری دما پیش بینی و اسفند ماه گرم تری نسبت به بلند مدت، پیش بینی می شود،خاطر نشان کرد: این موضوع ممکن است باعث به گل نشستن زودرس درختان و طی کردن شرایط بیولوژیکی و فنولوژیکی در زمان کوتاه تر شود که با توجه به پیش بینی افزایش بارندگی در بهار سال آینده، احتمال سرمازدگی و افزایش آسیب پذیری باغات  دور از انتظار نخواهد بود.

     وی افزود: در کارگروه خشکسالی و سرمازدگی که در سازمان جهاد کشاورزی برگزار شد  «پروتکل مشترک مبارزه با سرمازدگی» بررسی و قرار است با هماهنگی و همکاری سه دستگاه هواشناسی،سازمان جهاد کشاورزی ،مدیریت بحران و با همیاری کشاورزان استان عملیاتی شود.   

     وی افزود: با عملیاتی شدن این پروتکل، خسارت‌های ناشی از سرمازدگی‌های تابشی تا حد امکان کاهش خواهد یافت.

     حیدری بنی با اشاره به سامانه توسعه هواشناسی کاربردی گفت: سامانه تهک کشاورزی از سوی سازمان هواشناسی در حال اجراست و در طول هفته، جلساتی با کارشناسان جهاد کشاورزی در اداره کل هواشناسی استان قم برگزار و براساس پیش بینی های سه روز آینده استان و بررسی وضعیت محصولات  کشاورزی، توصیه های کاربردی، جهت استفاده زارعان و باغداران ارائه و اطلاع رسانی می شود.

     وی افزود: کشاورزان می توانند با مراجعه به سایت سازمان هواشناسی و ثبت نام در سامانه تهک کشاورزی، توصیه های کشاورزی را به صورت پیامک دریافت و از منافع آن برخوردار شوند.

     افزایش 61درصدی بارش ها در سال زراعی جاری                                                                         

      مدیر کل هواشناسی استان قم با اعلام اینکه میانگین بارش‌ها در استان قم امسال به 74 میلیمتر رسیده است، گفت: خوشبختانه امسال نسبت به بلند مدت  61 درصد افزایش بارش داشته ایم.

     وی افزود: با توجه به اینکه سال گذشته، مقدار بارش ها با میانگین 3 میلیمتر، اندک و ناچیز بود و خشکسالی هیدرولوژی را در سال‌های گذشته تجربه کردیم، بارش‌های امسال نمی تواند خشکسالی سال‌های پیاپی را جبران کند بنابراین، مدیریت منابع آبی باید یک اولویت برای مردم و مسئولان باشد.

     خشکسالی و سیل دو روی یک سکه هستند

     حیدری بنی با اشاره به بررسی‌های انجام شده توسط پژوهشکده اقلیم شناسی گفت: شایعات فضای مجازی مبنی بر آنکه وارد دوره پنجاه ساله  تَر سالی شده ایم صحت ندارد و مطالعات این مرکز حاکی از آن است که اگر گازهای گلخانه ای با همین روال در زمین تولید شود زمین گرم‌تر خواهد شد.

     وی گفت: گرم شدن زمین در بعضی قسمت‌ها افزایش بارندگی و سیل را موجب می‌شود و در بعضی قسمت‌ها ی کره زمین خشکسالی را رقم خواهد زد.

     در خلال این گفتگوی خبری، میزان آمادگی دستگاه‌های امدادی و خدمت رسان در زمستان امسال با ایجاد ارتباط  تلفنی با مدیران کل مدیریت بحران، سازمان جهاد کشاورزی و مدیرعامل شرکت گاز استان بررسی شد.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 452,710,344
تعداد بازدید امروز : 239,614
تعداد بازدید دیروز : 381,361
تعداد بازدید این ماه : 620,975