سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1397/03/28
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 823
     برگزاری نشست آموزشی و اطلاع‌رسانی IPCC در تهران

     برگزاری نشست آموزشی و اطلاع‌رسانی IPCC در تهران

     نشست آموزشی و اطلاع رسانی هیات بین الدولی تغییر اقلیم IPCC دوشنبه 28 خرداد 1397 با حضور معاون و رئیس بخش اطلاع رسانی IPCC تعدادی از روسا و معاونین کارگروه‌ها، مولفان و ویراستاران ششمین گزارش جامع تغییر اقلیم (AR6) در سازمان هواشناسی کشور برگزار شد.

     به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، هدف از برگزاری این نشست، افزایش جایگاه منطقه‌ای و رهبری فعالیت‌های IPCC توسط سازمان هواشناسی کشور در غرب و مرکز آسیا؛ ارتباط مستقیم رسانه‌های گروهی با مسئولین سطح اول IPCC و پاسخ به سئوالات و شبهات مرتبط با تغییر اقلیم؛ آگاهی سیاست‌گزاران دستگاههای اجرای و سازمان‌های مردم‌نهاد با تاثیر تغییر اقلیم در بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی ایران و منطقه؛ گردهمایی جامعه دانشگاهی در سازمان هواشناسی کشور برای آگاهی از جدیدترین دستاورهای تغییر اقلیم و  تشویق جامعه علمی برای همکاری با IPCC و حضور بیش‌تر ایران در سطوح علمی و اجرایی IPCC و تشریح یافته‌های IPCC در خصوص تغییر اقلیم به عنوان نهاد مسئول سازمان ملل در ارزیابی علمی تغییر اقلیم و برنامه کاری آتی IPCC در ارتباط با تهیه گزارش جامع ششم تغییر اقلیم AR6 عنوان شده است.

     گروه‌های هدف در این نشست، رسانه‌ها، سیاستگزاران در مقیاس ملی، منطقه‌ای و شهری، سازما‌ن‌های بین‌المللی و منطقه‌ای و دولت‌ها، سازمان‌ها و انجمن‌های مرتبط با مدیریت بلایا و اقلیم، سازمان‌‌ها، اتاق‌های بازرگانی و رهبران تجاری، جامعه علمی، رسانه‌های گروهی در سطح بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای، دانشجویان و گروه‌های جوان هستند.

     نشست یک روزه آموزشی و اطلاع رسانی IPCC در سه بخش تنظیم شده است. در بخش اول که ویژه رسانه‌ها می‌باشد مطالبی تحت عنوان: مقدمه علم اقلیم و تغییرات آن، یافته‌های IPCC و تغییر اقلیم در ایران: دیدگاه‌های روزنامه نگاران به ترتیب توسط دکتر  سوکونا معاون IPCC، جاناتان لین، رئیس بخش اطلاع رسانی IPCC و قاسم بی نیاز رئیس مرکز روابط عمومی و ارتباطات وزارت راه و شهرسازی ارائه می‌شود.

     در جلسه ویژه سیاست‌گزاران، هواشناسان و کاربران، پس از افتتاحیه رسمی و خوش آمدگویی توسط دکتر داود پرهیزکار معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور و سخنرانی دکتر کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، پیام‌های کلیدی پنجمین گزارش IPCC توسط دکتر سوکونا ارائه می‌شود.

     در ادامه موضوعات مرتبط با فیزیک تغییر اقلیم، موضوعات مرتبط با تغییر اقلیم: اثرات، سازگاری و آسیب‌پذیری، موضوعات مرتبط با کاهش اثرات تغییر اقلیم، رخدادهای حدی اقلیمی و اثرات آن‌ها، فرایندهای‌ IPCC انتظارات از گزارش AR6 و محدودیت‌ها در مشارکت کشورهای در حال توسعه در تدوین گزارش AR6، همکاری با IPCC: تجربیات ایران، پرسش و پاسخ و نقطه نظرات نمایندگان کشورهای عراق و آذربایجان را خواهیم داشت.

     در جلسه ویژه دانشگاهیان نیز موضوعاتی از جمله: تغییر اقلیم و مهم‌ترین یافته‌ها از گزارش پنجم در خصوص ایران، مرور فعالیت IPCC در دوره 2016-2022 و تهیه گزارش AR6، نقش محققان و فارغ‌التحصیلان جوان دانشگاهی در تدوین گزارش‌های جامع تغییر اقلیم IPCC  و مدل‌سازی اقلیمی و پیش‌نگری تغییر اقلیم مطرح و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

     گزارش تصویری به پیوست موجود است.

      

      فایل پیوست
      
     A.pdf631.83  کیلوبایت
     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 441,113,307
تعداد بازدید امروز : 110,872
تعداد بازدید دیروز : 307,118
تعداد بازدید این ماه : 12,070,863