سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1396/08/09
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 1013
     پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی به‌موقع هواشناسی اردبیل

     پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی به‌موقع هواشناسی اردبیل

     اگر‌چه، وقوع طوفان در روز دوشنبه 96/8/8 موجب تعطیلی مدارس و بروز خسارت در استان اردبیل شد، اما، به دلیل پیش‌بینی به موقع، تشکیل جلسه اضطراری مدیریت بحران استان، تصمیم‌گیری کارشناسی شده، اطلاع‌رسانی فراگیر و اقدامات و تمهیدات لازم ، موجب افزایش اعتماد بیش از پیش مردم و مسوولین استان اردبیل به پیش‌بینی‌های هواشناسی نیز شد.

     به گزارش روابط عمومی استان اردبیل، علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی و رئیس کارگروه بلایای جوی و طوفان استان اردبیل در خصوص طوفانی که روزهای آغازین هفته جاری موجب تعطیلی مدارس و بروز خساراتی در استان شد، گفت : با رصد احتمال رخداد طوفان در روز جمعه 5 آبان 1396 (سه روز قبل از طوفان)، اولین خبر رخداد وزش بادهای شدید به مردم و مسوولین اطلاع‌رسانی شد و روز شنبه 6 آبان، اطلاعیه هواشناسی مبنی بر رخداد وقوع بادهای شدید برای 72 ساعت آینده ( شنبه تا دوشنبه 8 آبان 1396) صادر شد.

     وی تصریح نمود:صبح روز یکشنبه 96/8/7 اولین اخطاریه هواشناسی و پیش‌بینی رخداد وزش بادهای شدید با سرعت 108 کیلومتربرساعت و در ظهر همان روز با بررسی بیشتر کارشناسان پیش بینی، دومین اخطاریه هواشناسی مبنی بر احتمال وقوع طوفان با قدرت 130 کیلومتر برساعت در مناطق مرکزی استان اردبیل صادر شد.

     دولتی مهر افزود: بلافاصله از طرف هواشناسی استان، جلسه فوری شورای هماهنگی مدیریت بحران تقاضا و راس ساعت 13 روز یکشنبه، جلسه اضطراری در اداره کل مدیریت بحران استان با حضور مدیران کل دستگاه‌های درگیر با شرایط بحرانی به ریاست فرماندار اردبیل برگزار شد و خروجی مهم این جلسه اعلام زود هنگام تعطیلی کلیه مقاطع تحصیلی برای 5 شهرستان استان اردبیل در روز دوشنبه بود.

     مدیرکل هواشناسی استان اردبیل گفت: با این تصمیم و اعلام آن از اخبار و رسانه‌های جمعی استان، 240 هزار محصل، 20 هزار معلم و 10 هزار سرویس مدارس در روز دوشنبه تعطیل شدند. امری که تاکنون، در سطح استان و به‌احتمال قوی در کشور سابقه نداشته که براساس هشدارهای هواشناسی چنین حجم تعطیلی اعلام و اجرا شود.

     به گفته رئیس کارگروه بلایای جوی و طوفان استان اردبیل: ‌این خبر بازتاب وسیعی در رسانه‌های عمومی، به‌ویژه شبکه‌های مجازی داشت و موجی از سوالات از جمله اعتماد به "پیش بینی هواشناسی" را بین مردم بوجود آورد.

     این مسوول در ادامه گفت: آغاز روز دوشنبه 8 آبان 1396، استقرار جوی آرام و بدون باد در بیشتر مناطق استان، اعتماد به پیش‌بینی‌های هواشناسی را زیر سوال برد، به‌طوریکه نگرانی مسوولین از احتمال عدم وقوع باد را در پی داشت. اما، هواشناسی استان با اطمینان به هشدارهای صادره، زمان دقیق شروع و خاتمه طوفان را همان روز رسانه ای کرد و مطابق پیش‌بینی‌های انجام شده از ساعت 11 صبح دوشنبه، وزش باد شدید آغاز و تا عصر در برخی مناطق استان به حالت طوفانی درآمد. بیش‌ترین سرعت وزش باد از مشگین شهر با 115 کیلومتربرساعت و بعد آن از شهرستان گرمی با 104 و شهرستان اردبیل با 10 کیلومتربرساعت به ثبت رسید.

     دولتی مهر با بیان این‌که بر اثر وزش بادهای سهمگین به مبلمان شهرستان مشگین شهر، اردبیل و گرمی خسارت وارد شد، تصریح نمود: عمده خسارت مربوط به سقوط دکل صداوسیما بود،به‌طوری که وزش بادهای سهمگین دکل 36 متری ایستگاه رادیویی و تلویزیونی کوهسنگر را شکسته، باعث قطع سیگنال برخی از شبکه‌های برون مرزی شده و خسارات فراوانی به تاسیسات ساختمانی این ایستگاه وارد کرد.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 611,058,112
تعداد بازدید امروز : 13,270
تعداد بازدید دیروز : 115,473
تعداد بازدید این ماه : 568,979