سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1394/03/20
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 1766
     سامانه پایش گرد و غبار راه اندازی شد

     سامانه پایش گرد و غبار راه اندازی شد

     سامانه پایش گرد و غبار، سنجش گازی و آلودگی هوا و باران اسیدی به ارزش ۲۰ میلیارد ریال  در اداره کل هواشناسی استان خوزستان راه اندازی شد.
     به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان خوزستان، در راستای پیگیری و بررسی مسائل زیست محیطیو پدیده گرد و خاک در استان خوزستان ، هیئتی به سرپرستی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور ، سه شنبه وارد خوزستان شد. این هیئت که شامل رئیس سازمان هواشناسی کشور، رئیس سازمان جنگل ها و مراتع ، معاونین وزارتخانه های  نفت، ، نیرو، بهداشت، جهاد کشاورزی ، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ، بود پس از بازدید از تالاب هورالعظیم و شادگان نشست مشترکی برای مقابله با ریزگردها و ساماندهی رودخانه ها و تالاب ها تشکیل داد.
     رئیس سازمان هواشناسی در نشست کارگروه مقابله با ریزگردها که در سالن جلسات استانداری خوزستان برگزار شد، گفت: سامانه پایش گرد و غبار، سنجش گازی و آلودگی هوا و باران اسیدی به ارزش ۲۰ میلیارد ریال  در اداره کل هواشناسی استان خوزستان راه اندازی شد.
     دکتر پرهیزکار اظهار کرد: هواشناسی کشور در ارتباط با مدیریت پدیده گرد و غبار اقداماتی انجام داده است. به صورت کلی در این سازمان، واژه ای به نام ریزگرد نداریم و نام آن در لغت نامه هواشناسی «Dust » است و  موضوع گرد و خاک یکی از آیتم هایی است که در بانک اطلاعاتی ۵۰ ساله ما وجود دارد و پدیده گرد و خاک همواره در دستور کار ما بوده است.
     رییس سازمان هواشناسی کشور گفت: تعیین غلظت گرد و خاک تاکنون در دستور کار هواشناسی قرار نداشته است ولی رصد پدیده گرد و خاک همواره در دستور کار بوده و بر اساس قوانین هواشناسی جهانی، دیدبانی و گزارش شده است.
     پرهیزکار ادامه داد: مطابق مصوبه هیات وزیران در اسفند 93 درباره مقابله با ریزگردها، وظایفی به سازمان هواشناسی محول شد. توسعه و تجهیز شبکه دیده​بانی ریزگردها در سطح زمین و جو بالا با 90 میلیارد ریال اعتبار، توسعه سامانه پردازش، پیش‌آگاهی و هشدار پدیده ریزگردها و اطلاع​رسانی سریع با 47 میلیارد ریال اعتبار، تعیین الگوهای جوی موثر بر تولید ریزگردها در فصول مختلف با 5 میلیارد ریال اعتبار و شناسایی و تعیین کانون​های تولید ریزگردها، اولویت​بندی کانون​های موثر و اعلام آن به دستگاه​های ذی‌ربط با 6 میلیارد ریال اعتبار، مجموع این وظایف است.
      معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: با توجه به امکانات محدود  اعتبارات ملی اقداماتی در سازمان هواشناسی انجام شد. در بحث توسعه و تجهیز شبکه دیده‌بانی ریزگردها در سطح زمین و جو بالا، سازمان هواشناسی اعتباری برای ایحاد سه ایستگاه پایش گرد و غبار، سنجش گازها و آلودگی هوا و باران اسیدی اختصاص داد که هر سه موضوع از اهمیت بالایی برخوردارند. که تا کنون در این زمینه 40 میلیارد ریال معادل 13 درصد بودجه ملی سازمان هواشناسی کشور در این زمینه هزینه شده است .
     پرهیزکار در ادامه افزود: در برنامه دوم تحت عنوان توسعه و سازمان پردازش و پیش‌آگاهی؛ خرید و نصب و راه​اندازی اولیه مدل EURAD و بررسی توزیع و انتشار گرد و خاک در منطقه ایران با همکاری پژوهشکده هواشناسی و دانشگاه کلن آلمان انجام شد.
      پرهیزکار عنوان کرد: در برنامه سوم نیز تحت عنوان الگوهای جوی موثر بر تولید گرد و خاک در فصول مختلف، پروپوزال این پروژه تهیه شده که در صورت ابلاغ اعتبار به مرحله اجرا در خواهد آمد. وی گفت: همچنین در زمینه برنامه چهارم، تحت عنوان شناسایی و تعیین کانون​های تولید گرد و خاک ، اولویت​بندی کانون​های موثر و اعلام آن به دستگاه​های ذی‌ربط و تشکیل جلسه با نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل​ها و مراتع انجام و مقرر گردید در کاری مشترک، سازمان‌های یاد شده داده​های مورد نظر را ارسال کنند تا سازمان هواشناسی بتواندآن را شروع کند.
     وی گفت : مصوبه دولت در اسفند ماه سال گذشته این است که برای بخش های مختلف تکالیفی دیده شده است. توسعه و تجهیز شبکه دیده بانی ریزگردها در سطح زمین و جو بالا با ۹۰ میلیارد ریال اعتبار، توسعه سامانه پردازش، پیش آگاهی و هشدار پدیده از جمله کارهای صورت گرفته در ارتباط با ریزگردهاست.
     پرهیزکار عنوان کرد: احداث و راه اندازی سامانه پایش گرد و غبار، سنجش گازی و آلودگی هوا و باران اسیدی به ارزش ۲۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی سازمان هواشناسی یکی دیگر از کارهای انجام شده است. در این راستا دستگاه هایی را خریداری و نصب کرده ایم. معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: از جمله اموری که هموراه پی گیر آن بوده ایم  تشکیل جلسات وانجام امور مشترک  با سازمان حفاظت محیط زیست در ارتباط با منشاء یابی ریزگردها است .
     در پایان این جلسه رئیس سازمان هواشناسی کشورطی دو نشست ابتدا به سوالات خبرنگاران و سپس به سوالات مطرح شده از سوی اساتید دانشگاه و سازمان های مردم نهاد پاسخ داد.
     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 606,236,905
تعداد بازدید امروز : 69,302
تعداد بازدید دیروز : 93,425
تعداد بازدید این ماه : 1,970,679