سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1399/03/12
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 166
     مشارکت هواشناسی گیلان برای احداث اولین بادشکن جهت محافظت از محصولات کشاورزی در کشور

     مشارکت هواشناسی گیلان برای احداث اولین بادشکن جهت محافظت از محصولات کشاورزی در کشور  

      با توجه به ایجاد سامانه تهک توسط سازمان هواشناسی جهت همراهی با کشاورزان درافزایش تولیدات کشاورزی،   هواشناسی گیلان در خصوص محافظت از باغات کیوی مناطق غربی استان برای احداث باد شکن در شهرستان تالش یک طرح مطالعاتی را آغاز کرد.

     به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان گیلان، با توجه به شرایط مناسب اقلیمی و تولید مناسب کیوی در مناطق غربی استان گیلان بخصوص شهرستان تالش ، کشاورزان در سال‌های اخیر علاقه قابل توجهی به تولید این محصول از خود نشان داده اند و این شهرستان به قطب تولید کیوی در کشور بدل گردیده است. اما طی سال‌های گذشته به سبب وزش بادهای شدید در فصل بهار که مصادف با گلدهی آن بوده و همچنین در فصل پائیز در زمان بار دهی،  خسارت‌های شدیدی به باغداران وارد شده است.

     در این راستا، افشین حمیدنژاد رییس اداره هواشناسی تالش با دعوت جمعی از باغداران شهرستان تالش جهت بازدید میدانی از باغات کیوی به همراه دکتر رستمی  کارشناس وزارت جهاد، دکتر قاسم نژاد عضو هیات علمی دانشگاه گیلان و محمد دادرس مدیر کل هواشناسی استان گیلان جهت چگونگی احداث باد شکن از باغ‌های مورد نظر بازدید نمودند.

     پس از انجام مشاهدات اولیه و جهت استقرار این باغ‌ها و بافت غالب پوشش گیاهی در این شهرستان، مقرر شد با مطالعه جهت و سرعت وزش باد در این مناطق و شهرستان تالش طرح مطالعاتی در خصوص چگونگی ایجاد بادشکن برای این کشاورزان انجام گیرد .  

     با توجه به اینکه تاکنون موردی در کشور برای احداث بادشکن مصنوعی برای باغات کیوی گزارش نگردیده انجام این طرح گامی مؤثر در خصوص محافظت از تولیدات این کشاورزان بوده و کمک مهمی در جهش تولید این محصول صادراتی استان گیلان خواهد کرد.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 602,308,142
تعداد بازدید امروز : 104,944
تعداد بازدید دیروز : 139,676
تعداد بازدید این ماه : 2,568,300