سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/06/17
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 497
     دیدار مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با نماینده مردم زاهدان در مجلس

     دیدار مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با نماینده مردم زاهدان در مجلس

     مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد.

     به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری در این دیدار با تأکید بر اهمیت حمایت مجلس شورای اسلامی در توسعه هواشناسی کشور، اظهار داشت: هم‌اکنون هواشناسی با کمبودهای جدی مواجه است که با اعتبارات فعلی نمی توان این نارسایی ها را جبران کرد.

     وی افزود: با توجه به اهمیت هواشناسی در مدیریت ریسک و مدیریت بحران، توسعه این سازمان امری اجتناب ناپذیر است چراکه با تقویت آن می توان جان و مال هزاران نفر را از گزند پدیده های مخرب جوی نجات داد.

     مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: مساحت ژاپن به اندازه استان های کرمان و سیستان و بلوچستان است اما تعداد ایستگاه های زمینی هواشناسی این کشور بیش از 1200 درصد بیشتر از این دو استان است.

     حیدری گفت: در سیستان و بلوچستان با کمبود جدی زیرساخت های هواشناسی مواجه هستیم، تنها 12 ایستگاه سینوپتیک هواشناسی وضعیت جوی استان را پایش می کنند که با توجه به مساحت استان، عدد بسیار ناچیزی است و حداقل 30 ایستگاه جدید برای پوشش سطح وسیعی از مسا حت استان نیاز است.

     وی با بیان اینکه کمبود ایستگاه ها سبب شده تا اقلیم برخی نقاط استان ناشناخته باقی بماند، توضیح داد: قبل از تأسیس ایستگاه هواشناسی دلگان، ایرانشهر در فصل گرم سال گرمترین نقطه استان بود اما با تأسیس ایستگاه های خودکار هواشناسی در دلگان و زرآباد، هر کدام در فصل های مختلف سال، گرمترین نقاط کشور شدند.

      مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: ناشناخته بودن اقلیم استان ممکن است فرایندهای توسعه پایدار را مختل کند چراکه ممکن است طرح های بزرگی  بدون لحاظ پیوست های اقلیمی در منطقه ای اجرا شود، که با شرایط آب و هوایی آن سازگاری ندارد.

     حیدری در ادامه گفت: برخی ساخت‌وسازها و اجرای پروژه های زیرساختی در شهرستان دلگان به دلیل دمای بالای هوا در تابستان‌ها نیازمند مصالح و  الگوهای خاصی است که اگر لحاظ نشود، نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.

     وی در ادامه به تشریح وضعیت اقلیمی استان در سال 1397 پرداخت و افزود: سال گذشته 354 روز در زاهدان وزش باد با سرعت 28 کیلومتر بر ساعت و بیشتر از آن روی داد که  64 روز آن سرعت باد 54 کیلومتر بر ساعت و بیشتر بوده است.

     وی ادامه داد: وزش این بادها که گاهی شدید نیز بوده است، موجب خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا شده است به نحوی که شرایط کیفی هوای زاهدان را برای حدود 150 روز در حالت های مختلف ناسالم قرار داده است.

     دکتر حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی نیز در جریان این دیدار با تأکید بر اهمیت هواشناسی در زندگی روزمره مردم و تحقق توسعه پایدار گفت: سال‌ها قبل در طرح آمایش سرزمین استان به برخی محدودیت های زاهدان برای توسعه اشاره کردیم که «آب»، مهم‌ترین موضوع برای عدم گسترش شهر زاهدان بود.

     وی ادامه داد: در آمایش سرزمین برای بخش های مختلف توسعه هر منطقه و استان برنامه‌ریزی می‌شود تا توسعه پایدار محقق شود، برای نمونه اگر قرار است در منطقه به توسعه کشاورزی روی بیاوریم باید بدانیم چه نوع کشتی انجام شود. یا اینکه  اگر بنای توسعه دانشگاه وجود دارد، باید در رشته هایی انجام شود که با بیکاری قشر تحصیل کرده مواجه نشویم.

      

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 597,807,419
تعداد بازدید امروز : 23,488
تعداد بازدید دیروز : 129,582
تعداد بازدید این ماه : 2,434,945