سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/06/16
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 364
     سفیدرود بارها در جلگه گیلان بین بندرانزلی تا لنگرود جابجا شده است

     سفیدرود بارها در جلگه گیلان بین بندرانزلی تا لنگرود جابجا شده است 

     دریاچه خزر (کاسپین) به عنوان یکی از پهنه های آبی کره زمین و همچنین بزرگترین دریاچه جهان، هنوز ناشناخته های فراوانی دارد. برخی از رفتارهای موج و تلاطم در این دریاچه منحصر بفرد بوده و گاهی مشابه دریاهای آزاد و اقیانوس ها می باشد. این رفتارها در گذر زمان، اثرات زیادی بر روی سواحل و اکوسیستم ساحلی داشته است. 

     به گزارش روابط عمومی هواشناسی گیلان، در نشست تخصصی که در اداره کل هواشناسی استان با حضور جمعی از محققین دستگاهای تحقیقاتی واجرایی استان برگزار گردید، دکتر حمید علیزاده معاون پژوهشی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی کشور بیان نمود: طی یک دوره تاریخی 14000 ساله ؛ در تراز آبی بالا ، خط ساحلی در رشت و در تراز پائین ، نیز خط تراز آب بیست متر پائین‌تر از تراز آب در خط ساحلی فعلی بوده است.

     این محقق اظهار داشت بر اساس تحقیقات انجام گرفته و آثار زمین شناسی باقی مانده از دوران گذشته جا به جایی رودخانه سفید رود بین انزلی تا لنگرود بارها  رخ داده و آخرین جابه‌جایی در اواخر قرن هیجدهم  اتفاق افتاده است. همچنین  شواهد زمین شناسی نشان می دهد که در آن زمان یک تالاب بزرگ آب شیرین در محدوده آستانه- لشت نشا وجود داشت است. 

     به گفته این محقق آثار این  تالاب قدیمی و مدفون (میان گوراب) در دره رودخانه سفیدرود نزدیک محسن آباد (آستانه-کیاشهر) قابل مشاهده می باشد.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 576,869,577
تعداد بازدید امروز : 19,820
تعداد بازدید دیروز : 362,764
تعداد بازدید این ماه : 1,666,963