سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/04/29
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 245
     سیستان و بلوچستان در صدر استان های پرگردوغبار کشور در خرداد

     سیستان و بلوچستان در صدر استان های پرگردوغبار کشور در خرداد  

     رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بررسی داده های هواشناسی نشان می دهد که این استان در خرداد امسال پرگردوغبارترین استان کشور بوده است.

     اله بخش ریگی در گفت و گو با روابط عمومی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: سیستان و بلوچستان در خرداد ماه امسال بیشترین تعداد روزهای همراه با یکی از پدیده های خاکدار کاهنده دید افقی به زیر 5000 متر کشور را داشته است.

     وی ادامه داد: وزش بادهای 120 روزه و وجود چشمه های تولید گردوغبار متعدد از مهمترین عوامل تشکیل دهنده پدیده های خاکدار در استان هستند.

     رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه وزش بادهای 120 روزه از نیمه های فصل بهار هر سال در نوار شرقی کشور آغاز می شود و تا مهرماه ادامه می یابد، ادامه داد: امسال در خرداد ماه بیشینه سرعت وزش این بادها به 32 متر بر ثانیه معادل 115 کیلومتر بر ساعت رسید و گردوغبار حاصل دید افقی در محدوده وسیعی از این استان و برخی نواحی کشورهای همسایه را فرا گرفت.

     ریگی گفت: با این وجود بررسی ها نشان می دهد که وقوع پدیده های خاکدار با محدودیت دید افقی کمتر از 5000 متر در خرداد امسال نسبت به سال گذشته در سیستان و بلوچستان و برخی استان های کشور کاهش یافته است.

     وی ادامه داد: در خرداد امسال 17 روز پدیده خاکدار از ایستگاه هواشناسی زابل در شمال استان گزارش شد. اما سال گذشته در زمان مشابه تعداد روزهای همراه با یکی از پدیده های خاکدار در این شهر به 22 مورد رسیده بود.

     رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: بررسی های بلندمدت مرکز ملی خشکسالی سازمان هواشناسی نشان می دهد که به طور معمول سیستان و بلوچستان در خردادماه، پرگردوغبار ترین استان کشور به لحاظ وقوع پدیده های خاکدار با محدودیت دید کمتر از 5000 متر است.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 567,429,261
تعداد بازدید امروز : 22,371
تعداد بازدید دیروز : 315,116
تعداد بازدید این ماه : 2,819,542