سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/04/29
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 585
     برای نخستین بار در 30 سال اخیر «آنومالی» دمای خرداد سیستان و بلوچستان به «صفر» رسید

     برای نخستین بار در 30 سال اخیر «آنومالی» دمای خرداد سیستان و بلوچستان به «صفر» رسید 

     رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: خرداد امسال «آنومالی» میانگین دمای هوا یا میزان اختلاف میانگین دمای هوای استان نسبت به بلند مدت به صفر رسید و دمای این استان در حالت نرمال مطلق قرار گرفت.

     محمود دیانتی در گفت و گو با روابط عمومی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: به طور کلی در خرداد امسال میانگین دمای هوای 30 استان کشور نسبت به بلندمدت بیشتر یا کمتر از نرمال بوده است، به طوریکه آذربایجان غربی با 2.7 درجه سلسیوس افزایش بیشترین ناهنجاری را به خود اختصاص داده است.

     وی با بیان اینکه میانگین دمای خرداد سیستان و بلوچستان در دوره زمانی 1372 تا 1396 عدد 30.45 درجه سلسیوس است، ادامه داد: خرداد امسال میانگین دمای هوای این استان به عدد 30. 5 درجه سلسیوس رسید که در حدود 30 سال اخیر بی سابقه است.

     رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: خرداد امسال میانگین دمای 27 استان کشور بیشتر از نرمال بوده است.

     دیانتی در بخش دیگری به وضعیت بارش استان در خردادماه گذشته اشاره کرد و گفت: در خرداد امسال میزان بارش های استان نسبت به میانگین بلند مدت 65 درصد کاهش یافته است.

     وی افزود: این کاهش بارندگی تنها مربوط به یک استان نبوده بلکه برای 20 استان دیگر نظیر گیلان، مازندران و ایلام نیز که جزو پربارش ترین استان های کشور بشمار می روند، نیز رخ داده است.

     رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان در ادامه با بیان اینکه سیستان و بلوچستان بارش های یک سال زراعی خود را در 9 ماه منتهی به پایان خرداد دریافت کرده است، عنوان کرد: از ابتدای سال زراعی یعنی اول مهرماه سال گذشته تا 31 خرداد امسال 121 میلی متر باران در استان باریده که 14 درصد بیشتر از میانگین بلندمدت است.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 601,309,406
تعداد بازدید امروز : 105,844
تعداد بازدید دیروز : 134,349
تعداد بازدید این ماه : 1,569,564