سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/04/26
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 494
     افتتاح نخستین سکوی هواشناسی دریایی خزر در گلستان

     افتتاح نخستین سکوی هواشناسی دریایی خزر در گلستان

     نخستین سکوی هواشناسی دریایی خزر با اعتبار ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال در منطقه عمومی و مرزی فرید پاک در شمال غربی پهنه آبی گلستان راه‌اندازی شد.

      به گزارش روابط عمومی هواشناسی گلستان، نخستین سکوی هواشناسی دریایی خزر صبح سه شنبه بیست وپنجم تیر ماه طی مراسمی با حضور دکتر اسلامی مقام عالی وزارت راه و شهرسازی، دکتر تاج‌بخش رئیس سازمان هواشناسی کشور بصورت ویدیو کنفرانس و متمرکز در سازمان مرکزی و دکتر حق شناس استاندار گلستان و هیات همراه و دیگر مدعوین شورای حمل ونقل استان در مرکز پایش و مانیتورینگ هواشناسی گرگان، افتتاح شد.

     نوربخش داداشی مدیر کل هواشناسی استان گفت: جمع آوری و پایش اطلاعات جوی و دریایی، ارائه پیش‌بینی، بررسی نوسانات تراز آب دریا و ارائه خدمات به فعالان عرصه صیادی، حمل ونقل دریایی و گردشگری در خصوص کیفیت آب و هوای منطقه از دستاوردهای این طرح بوده که قطعاً باعث ایجاد ارزش افزوده برای استان خواهد شد.

     نوربخش داداشی اظهار داشت: در بنادر انزلی و امیرآباد شناور مخصوص موج نگاری وجود دارد اما سکوی گلستان در منطقه عمومی فرید پاک، یک ایستگاه خودکار دریایی و جوی و پیشرفته تر از دستگاه های دیگر استان ها است.

     مدیر کل هواشناسی گلستان ادامه داد: اطلاعات دریافتی از سنسورهای نصب شده این سکو در آب و دیگر اطلاعات جوی بصورت آن لاین (برخط) به مرکز منعکس می شود.

     داداشی گفت: گلستان دارای ۱۴۰ ایستگاه خرد تا پیشرفته هواشناسی از قبیل ایستگاه های باران سنجی و ایستگاه های جو بالا است که ۱۰ ایستگاه بصورت آنلاین داده های هواشناسی را مخابره می کنند.

     در ادامه هادی حق شناس استاندار گلستان گفت: صیادان ما در دریا، بخش صنعت دریایی که پروژه‌های چند میلیاردی اجرا می کنند، سازه های نفتی، و مشاوران طراحی سازه های دریایی و ... به پارامترهای دریایی یا فراسنج های دریایی نیاز دارند

      وی افزود: افتتاح این سکوی مجهز به فراسنج‌های دریایی با در اختیار قرار دادن اطلاعات لازم و درست کمک می کند که ساخت و سازها و همچنین ترددهای دریایی ایمن انجام شود

     گلستان دارای حدود یکصد کیلومتر نوار ساحلی بوده و شغل اصلی ساکنین شهرهای غربی و شمال غربی استان وابسته به صید و صیادی در دریای خزر است.

     لازم به ذکر است این سکو به لحاظ فراسنج های قابل اندازه گیری، یک سکوی کامل هواشناسی دریایی کشور و تنها سکوی فعال هواشناسی دریایی در خزر و در منطقه مرز آبی ایران و ترکمنستان (فرید پاک گمیشان) است.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 602,376,768
تعداد بازدید امروز : 26,387
تعداد بازدید دیروز : 147,183
تعداد بازدید این ماه : 2,636,926