سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/04/25
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 472
     اطلاع‌رسانی‌های هواشناسی مطابق استانداردهای بین‌المللی انجام خواهد شد

     اطلاع‌رسانی‌های هواشناسی مطابق استانداردهای بین‌المللی انجام خواهد شد

     رئیس سازمان هواشناسی کشور از راه‌اندازی پروتکل هشدار مشترک در سازمان جهانی هواشناسی خبر داد و گفت: هواشناسی ایران نیز قصد دارد در این سامانه عضو شود که این صورت اطلاع‌رسانی‌ها بر اساس استانداردهای بین‌المللی ارائه خواهد شد.

     به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، دکتر سحر تاج‌بخش معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور در افتتاحیه پنجاه‌ و چهارمین نشست شورای مدیران این سازمان که صبح سه‌شنبه 25 تیر 98 با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در سازمان هواشناسی آغاز شد، گفت: خوشحالیم پس از 10 سال، مسئول تراز اول وزارتخانه در سازمان هواشناسی حضور یافته است.

     وی در ادامه اظهار نمود: براساس بررسی‌های صورت گرفته در سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۷، نود درصد مخاطرات رخ داده در جهان، مربوط به وضع هوا و پرتکرارترین آن‌ها سیلاب بوده است.

     دکتر تاج‌بخش دلیل افزایش پدیده‌های حدی را گرمایش زمین قلمداد نمود و گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد گرمایش زمین در عرض‌های ایران نیز اتفاق افتاده است.

     وی با بیان اینکه مقیاس‌های مکانی و زمانی پدیده‌های جوی بسیار متنوع است، تصریح نمود: مقیاس‌های زمانی پدیده‌های جوی شامل ثانیه، دقیقه، روز و هفته می‌شود و ابعاد آن نیز از متر شروع و به چند ده متر و چند صد متر می‌رسد و نکته مهم در این مورد؛ پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی است.

     معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه، شش فرایند اصلی کار در هواشناسی شامل (دید‌بانی، پیش‌بینی وضع هوا، مدیریت داده، اطلاع‌رسانی، توسعه و تحقیق و آموزش و ظرفیت سازی) را تشریح نمود و توضیحاتی در مورد ساختار سازمان هواشناسی کشور، تعداد پرسنل، وضعیت تحصیل آن‌ها و ... ارائه داد.

     این مسئول با تاکید بر ضرورت توسعه سامانه پیش‌بینی سیلاب در نقاط مختلف کشور اظهار کرد: در شرایط حاضر در سه حوضه کرخه، گرگان‌رود و قم رود سامانه پیش‌بینی سیلاب داریم و برای توسعه این سامانه‌ها به تامین اعتبار و تجهیزات نیاز است.

     رئیس سازمان هواشناسی کشور عنوان نمود: محصولات متنوع این سازمان در حال حاضر از طریق وب‌سایت، اخبار رادیو و تلویزیون، تلفن گویا، سامانه پیامکی (به ویژه در شرایط اضطراری)‌ در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و امروز پیام‌رسان‌‌های مجاز داخلی و اپلیکیشن موبایلی نیز به این دامنه اضافه می‌شوند.

     دکتر تاج‌بخش با اشاره به ضرورت توسعه شبکه دید‌بانی در برنامه ششم توسعه، اظهار کرد: با توجه به موقعیت بین‌المللی کسب شده مبنی بر حضور ایران در شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی، موظف به توسعه شبکه دیدبانی هستیم. در حال حاضر ۷۶ ایستگاه  RBSNدر کشور وجود دارد و آمادگی اضافه کردن ۵۰ ایستگاه دیگر نیز وجود دارد که از این طریق محصولات تولیدی هواشناسی ایران در شبکه‌های جهانی قرار می‌گیرد.

     رئیس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به راه‌اندازی پروتکل هشدار مشترک CAP در سازمان جهانی هواشناسی، از عزم سازمان متبوع خود جهت عضویت در این سامانه خبر داد و افزود: در این صورت اطلاع‌رسانی‌ها براساس استانداردهای بین‌المللی انجام می‌شود و الان در مرحله تست هستیم.

     این مسئول با بیان این‌که سامانه پایش و پیش‌بینی آلودگی هوا و گرد و خاک در مرحله تست است، از پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی غلظت آلاینده‌های جوی در مسیر منتهی به کربلا در ایران و عراق درسال جاری خبر داد.

     معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص تولید نرم‌افزار جامع فرودگاهی با استفاده از توان داخلی گفت: این نرم‌افزار جامع در فرودگاه‌های رشت و شیراز عملیاتی شده و امروز در فرودگاه پیام استان البرز نیز رونمایی شد.

     دکتر تاج‌بخش در مورد تولید تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری با توان داخلی گفت: در بخش سخت‌افزاری، تولید رادیوسوند با شرکت‌های دانش‌بنیان، تولید رادارهای هواشناسی را با پژوهشگاه فضایی و تولید بویه‌های هواشناسی را با دانشگاه اصفهان در دستور کار داریم و برای ساخت و راه‌اندازی سامانه‌های نرم‌افزار مرکز پیش‌بینی نیز با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همکاری می‌کنیم.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 548,472,080
تعداد بازدید امروز : 130,114
تعداد بازدید دیروز : 364,113
تعداد بازدید این ماه : 5,140,262