سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/04/24
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 508
     آیا هواشناسی از اعلام دقیق دما در روزهای گرم تابستان طفره می‌رود!؟

     در مصاحبه با مدیر کل هواشناسی استان قم مطرح شد:

     آیا هواشناسی از اعلام دقیق دما در روزهای گرم تابستان طفره می‌رود!؟

     حتما برای شما اتفاق افتاده است که در فصول گرم سال،  با مقایسه دمای اعلام شده از سوی هواشناسی و دمایی که دما سنج اتاق یا اتوموبیلتان نشان می دهد، نسبت به صحت اطلاعات هواشناسی دچار تردید شده باشید. البته شایعی وجود دارد که به تردید شما، نسبت به صحت دمای اعلام شده از سوی هواشناسی دامن میزند، شایعی که می گوید: « برای جلوگیری از تعطیلی ادارات در دمای بالای 50 درجه، هواشناسی از اعلام دقیق دما در روزهای گرم  تابستان طفره میرود»!

     از آنجا که طبق آمار اعلام شده از سوی هواشناسی استان قم، از نیمه دوم تیرماه تا پانزدهم مرداد ماه، گرمترین روزهای تابستانی را تجربه می‌کنیم برای صحت سنجی شایعه مذکور، با مدیرکل هواشناسی استان قم برای پاسخ به دو سوال، گفتگو کرده ایم؛ سوال اول اینکه «دمای بالای 50 درجه در قم چند بار در ایستگاه‌های هواشناسی ثبت شده است؟» و  سوال دوم آنکه «بر اساس کدام قانون، ادارات در دمای بالای 50 درجه باید تعطیل شوند؟»

      در پاسخ به این دو سوال و صحت شایعه مذکور، مدیر کل هواشناسی استان قم گفت: برای پاسخ دقیق به این شایعه برای تنویر افکار عمومی در وهله اول،  باید نحوه سنجش دما در ایستگاه‌های هواشناسی را برای مخاطبان تشریح کنیم.

     مهران حیدری بنی افزود: برای سنجش دمای هوا در همه ایستگاه‌های هواشناسی در سراسر دنیا، سازمان جهانی هواشناسی استانداردها، معیارها و ادوات دقیق و ویژه ای را تعریف کرده است و در هیچ کجای دنیا و هیچ ایستگاهی،این معیارها دستخوش سلیقه و تغییر نمی‌شود؛ چرا که باید بر اساس ساعت جهانی، ساعت به ساعت، همه اطلاعات حاصل از ادوات هواشناسی از جمله رطوبت خاک، رطوبت هوا ، دما و ... برای سازمان جهانی هواشناسی مخابره شود و بر اساس اطلاعات مخابره شده از ایستگاه‌های سراسر دنیا، مجموعه ای از اطلاعات، تشکیل و نقشه های هواشناسی و الگوهای جوی برای پیش بینی، ایجاد شود.

      وی درباره معیارهای سنجش دما در ایستگاه‌های هواشناسی گفت: شرایط احداث ایستگاه‌های هواشناسی شرایط خاصی است و در هر زمین، در هر خاک و در هر مقیاسی نمی‌توان ایستگاه را احداث کرد و احداث پلتفرم و تجهیز ایستگاه با ادوات هواشناسی نیز شرایط خاص و معیارهای دقیق و ظریفی دارد.

     مدیر کل هواشناسی قم تصریح کرد: اندازه گیری دمای هوا در ایستگاه‌های هواشناسی، در سایه و در «جعبه اسکرین» اتفاق می‌افتد که جعبه‌ای سفید رنگ با منافذ افقی برای تبادل هواست و حدود یک متر و نیم با زمین فاصله دارد و این‌گونه نیست که دماسنجی در یک شهر در فاصله نیم متری از زمین و دیگری در فاصله یک متری نصب شده باشد.

     وی ادامه داد: اینکه جعبه اسکرین و دما سنج موجود در آن یک متر و نیم با زمین فاصله دارد ، دلایل علمی دارد و به دلیل آن است که دمای هوا، از شرایط لایه سطحی زمین در اثر تابش آفتاب، کمتر تاثیر بگیرد.

     حیدری بنی افزود: به دلیل رعایت شرایط یکسان در همه ایستگاه‌های دنیا و ثبت و قرائت پارامتر های هواشناسی با معیار های جهانی است که میتوان به عنوان مثال دمای هوای تهران را با شهری دیگر در قاره ای دیگر، مقایسه کرد.

      وی توضیح داد : اینکه دماسنج اتومبیل ما که در خیابان پارک شده دمای 50 درجه را نشان می‌دهد و هواشناسی دما را 41 درجه اعلام کرده است به دلیل شرایط متفاوت اندازه گیری است و اینکه جیوه دماسنج در اتومبیل، انرژی تابشی خورشید را جذب و دمای بیشتری را نشان می‌دهد. بنابراین، دمای دماسنج اتومبیل، دمای هوا نیست، بلکه دمای انرژی تابشی خورشید است.

     وی افزود: در ایستگاه هواشناسی قم در طول 33 گذشته که آمارهای دما جمع آوری شده است، هرگز با دمای بالای 50 درجه مواجه نبوده ایم و بالاترین بیشینه دمای ثبت شده در قم 48 درجه بوده است.  

     در پاسخ به سوال دوم و اینکه کدام قانون، مجوز اعلام تعطیلی دردمای بالای 50 درجه را می‌دهد، مدیرکل هواشناسی قم پاسخ داد: علی رغم وجود این شایعه، هیچ قانون و مصوبه ای به صراحت به چنین مجوزی، اشاره نکرده است.

     وی گفت: شاید کسانی که به این شایعه دامن زده اند به ماده 7 قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا استناد می‌کنند که درمتن صریح این قانون نیز، به دمای بالای 50درجه اشاره نشده است و در قانون مذکور، صرفاً اشاره شده که در مواقع اضطراری که آلودگی هوای شهرها به حدی برسد که به تشخیص وزارت بهداشت، سلامت انسان و محیط زیست را شدیداً به مخاطره بیاندازد، ممنوعیت‌ها یا محدودیت‌های موقت زمانی، مکانی و نوعی را برای منابع آلوده‌‌ کننده برقرار کنند و اصلاً به گرمای هوا، اشاره نشده است.

     مدیر کل هواشناسی استان قم گفت: البته تحقیقات متعدد ثابت کرده اند که شرایط جوی و گرمای بیش از حد، بر سلامت جسمی و روحی انسان تاثیر گذار است و مطلوب است در روز هایی که بیشینه دما، به بیشترین میزان و به حد آزاردهندگی می‌رسد، قوانین و مصوبه‌هایی برای کاهش آسیب های انسانی وضع شود.

     وی افزود: البته دولت نسبت به تغییرات دمایی در تابستان، بی‌توجه نبوده است و طی سالیان متوالی، استانداری‌ها با استعلام از هواشناسی و آگاهی از پیش‌بینی‌های دمایی در تابستان، اقدام به تغییر ساعات شروع ادارات و یا کاهش ساعات ادارات در استان‌های گرم کرده‌اند.   

      

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 564,682,737
تعداد بازدید امروز : 73,018
تعداد بازدید دیروز : 388,877
تعداد بازدید این ماه : 73,018