سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/04/17
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 249
     دیدار مدیران استانی خبرگزاری های تسنیم و مهر با مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان

     دیدار مدیران استانی خبرگزاری های تسنیم و مهر با مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان

     مدیران خبرگزاری های تسنیم و مهر در سیستان و بلوچستان با مدیرکل هواشناسی این استان دیدار و گفت و گو کردند.

     به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری مدیرکل هواشناسی استان در این دیداراظهار داشت: ثبت و دسترسی به نیم قرن داده اقلیمی در سیستان و بلوچستان یک سرمایه ملی است که باید از آن در راستای توسعه پایدار استان استفاده شود.

     وی با بیان اینکه شناخت اقلیم ضامن توسعه پایدار است، افزود: در واقع هر گونه تصمیم گیری در هر حوزه ای نیازمند دسترسی به اطلاعات است تا تصمیمی مطمئن اتخاذ شود، آمار هواشناسی و اقلیمی یک منطقه نیز یک نمونه از اطلاعات مهم برای تصمیم گیری های کلان در راستای توسعه پایدار است.

     مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: هر چه دسترسی به اطلاعات اقلیمی بیشتر باشد، به طور قطع توسعه پایدارتر خواهد بود.

     حیدری ادامه داد: دلگان از اقلیم های ناشناخته استان است که چند سال پیش با تأسیس یک ایستگاه هواشناسی کشف شد. در چند سال اخیر به طور میانگین 150 روز دمای بالای 40 درجه در این شهر ثبت شده و بیشینه دمای آن به بیش از 50 درجه سلسیوس نیز رسیده است.

     وی تصریح کرد: مقایسه اقلیم دلگان و زاهدان، که سالی تنها 13 روز دمای بالای 40 درجه دارد، امکان پذیر نیست. در واقع نوع مصالح بکار رفته در سازه ها، معماری، توسعه اقتصادی، و حتی زمان انجام فعالیت های عمرانی در دلگان باید تفاوت های بنیادین با شهر زاهدان یا سایرمناطق داشته باشد.

     سیستان و بلوچستان نیازمند رادار هواشناسی است

      مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه دما تنها یکی از عناصر اقلیمی موثر بر توسعه پایدار است، افزود: توسعه کشاورزی در منطقه ای که میانگین بارش بسیار پایینی داشته و دمای هوا در آنجا بسیار بالاست، به هیچ وجه اقتصادی نبوده و آسیب های اقلیمی، اجتماعی و اقتصادی به همراه خواهد داشت.

     حیدری گفت: در گذشته در مناطق خشکی مانند سیستان و بلوچستان که خشکسالی رخ می داد، مردم روستاهای یک منطقه برای مدت کوتاهی دست از کشاورزی می کشیدند و به صورت موقت یا دائمی به مناطق دیگر کوچ می کردند. اما حالا اصرار دارند تا با استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی در این مناطق باقی بمانند که این شرایط به نفع هیچ کس نیست و ممکن است باعث کوچ گسترده تر در آینده شود.

     وی در بخش دیگری به ضرورت توسعه شبکه پایش هواشناسی در استان تأکید کرد و افزود: سیستان و بلوچستان نیازمند توسعه شبکه ایستگاهی و استفاده از تجهیزات راداری است. چراکه این استان کلکسیونی از پدیده های مخرب جوی است.

     این مسئول ادامه داد: اکنون در نوار 300 کیلومتری دریایی جنوب سیستان و بلوچستان تنها یک سکوی هواشناسی دریایی وجود دارد که به دلیل نیازهای تجهیزاتی غیر فعال است، این در حالی است که این نوار ساحلی نیازمند حداقل سه تا چهار سکوی هواشناسی دریایی است.

     حیدری خاطرنشان کرد: برخی کشورهای اروپایی نظیر انگلستان برای رصد تغییرات جوی و اقیانوسی نواحی استوا سکوهای هواشناسی دریایی در این منطقه مستقر کرده اند تا کوچکترین تغییرات مؤثر بر آب هوای کشور خود را رصد کنند.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 530,497,885
تعداد بازدید امروز : 243,247
تعداد بازدید دیروز : 368,104
تعداد بازدید این ماه : 7,303,689