سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/04/09
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 659
     بارش و کاهش دما در سواحل خزر/ وزش باد شدید در نوار شرقی

     بارش و کاهش دما در سواحل خزر/ وزش باد شدید در نوار شرقی

     ورود یک موج قوی جبهه‌ای از روی دریای خزر موجب بارش و کاهش 5 تا 10 درجه‌ای دما در استان‌‌های ساحلی می‌شود. از روز دوشنبه تا چهارشنبه 98/4/12 در نوار شرقی کشور به خصوص منطقه زابل نیز وزش باد شدید همراه با گرد و خاک رخ می‌دهد.

     به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، احد وظیفه مدیر پیش‌بینی و هشدار این سازمان از ورود یک موج قوی جبهه‌ای از روی دریای خزر در یک دوره زمانی ۴۸ ساعته خبر دادو گفت: این موج از یکشنبه تا صبح سه‌شنبه 98/4/11 موجب رشد ناپایداری و وقوع توفان‌های تندری با شدت ضعیف تا متوسط ، به تدریج در نوار شمالی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل؛ استان‌‌های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی می‌شود.

     وی افزود: نفوذ هوای خنک و مرطوب از روی دریای خزر به سواحل جنوبی، به تدریج از اواخر وقت یکشنبه باعث افت دما، افزایش رطوبت و بارش باران می شود.

     وظیفه با بیان اینکه در مدت یاد شده، گستره بارش سراسر سواحل گیلان، مازندران و دامنه های شمالی البرز را در برمی‌گیرد، تصریح نمود: انتظار می‌رود بیشینه بارش تجمعی در سواحل میانی گیلان تا مناطق غربی و مرکزی مازندران به ۵۰ تا ۱۰۰ میلیمتر برسد.

     مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور با اشاره به رشد ابرهای جوششی و هم رفتی در بعدازظهر یکشنبه در برخی نقاط مناطق شمالی استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل، اذعان نمود: با تشدید ناپایداری احتمال تقویت آن‌ها و تبدیل به توفان‌های تندری وجود دارد که پیامد این شرایط تندبادهای لحظه‌ای با سرعت جستی ۵۰ تا ۸۰ کیلومتر بر ساعت و بارش ناگهانی و موقت رگبار باران است.

     این مسئول روز دوشنبه 98/4/10 سواحل دریای خزر را در غالب ساعات ابری با وزش باد و بارش باران پیش‌بینی نمود و افزود: رگبار باران و رعد و برق در مناطق کوهپایه‌ای جنوب این استان ها و جاده‌های کوهستانی شمال البرز می‌تواند موجب سیلاب‌های ناگهانی و موقت شود.

     وظیفه با توجه به کاهش قابل ملاحظه‌ ابرناکی آسمان سواحل دریای خزر از بعد از ظهر دوشنبه، یادآور شد: با گذر سامانه جبهه‌ای از بعد از ظهر دوشنبه تا صبح سه‌شنبه در شرق گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی انتظار رخداد توفان های تندری وجود دارد.

     وی با اشاره به مواج و طوفانی بودن دریای خزر طی روز دوشنبه و صبح سه‌شنبه، از کاهش ۵ تا ۱۰ درجه‌ای دما در سواحل  خبر داد.

     مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور در خصوص باد و گرد و خاک گفت: از روز دوشنبه تا چهارشنبه 98/4/12 در نوار شرقی کشور به خصوص منطقه زابل، وزش باد شدید همراه با گرد و خاک را خواهیم داشت و از بعد از ظهر تا شامگاه دوشنبه نیز در استان‌های قزوین، البرز، تهران و سمنان سرعت وزش باد شمال غربی تشدید شده و بیشینه سرعت باد حدود ۲۵ تا ۴۰ کیلومتر برآورد شده است که سبب کاهش موقت غلظت آلاینده ها به خصوص در شهر تهران در روز سه‌شنبه خواهد شد، گرچه در برخی نقاط نیز موجب ریزش گرد و خاک موقت می شود. 

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 602,366,934
تعداد بازدید امروز : 16,553
تعداد بازدید دیروز : 147,183
تعداد بازدید این ماه : 2,627,092