سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/02/25
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 480
     اجرای تهک کشاورزی در قطب تولید محصولات خارج از فصل سیستان و بلوچستان

      اجرای تهک کشاورزی در قطب تولید محصولات خارج از فصل سیستان و بلوچستان

     رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: اجرای طرح توسعه هواشناسی کاربردی در بخش کشاورزی با هدف کاهش خسارت ها و تأمین امنیت غذایی در قطب تولید محصولات خارج از فصل استان آغاز شد.
     به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، محمود دیانتی در دیدار با معاون فرماندار دلگان اظهار داشت: در سال گذشته اکثر پدیده های مخرب جوی و بلاخیز نظیر سیل، خشکسالی، طوفان شن، تگرگ، صاعقه، باد شدید، موج‌های گرمایی و سرمایی و... در استان روی داد که شرایط طبیعی زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داد.
     وی افزود: وجود این پدیده های جوی جزو اقلیم گرم و خشک سیستان و بلوچستان است و ناگزیر به سازگاری با آن‌ها هستیم چرا که از زمان تأسیس نخستین ایستگاه هواشناسی در استان پدیده های مخرب جوی با اشکال و شدت های مختلف در استان ثبت شده است.
     رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: در استان سابقه موج های سرمایی شدید وجود دارد که در جریان آن دمای منفی ۲۲ درجه سلسیوس ثبت شده است، از طرفی موج های گرمایی شدید با دماهای بالای ۵۰ درجه نیز بارها و بارها در استان رخ داده است.
     دیانتی خاطرنشان کرد: علاوه بر این، سال های گذشته پدیده های اقیانوسی و طوفان های دریایی نیز استان را تحت تأثیر قرار داده است به طوریکه در جریان طوفان حاره ای «گونو» وقوع بارش های سنگین و بادهای شدید خسارات زیادی را به مردم و زیرساخت های استان وارد کرد.
     وی اضافه کرد: اگرچه مواجه با برخی پدیده های مخاطره آمیز جوی خسارت بار است و احتمال وقوع خسارت بسیار است. اما می توان با تقویت زیرساخت ها در نقاط آسیب پذیر و اجرای مدیریت ریسک، خسارتها را در این اقلیم شکننده کاهش داد.

      تهک نوعی مدیریت ریسک در مخاطرات جوی است

     رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: سامانه توسعه هواشناسی کاربردی موسوم به «تهک» طرحی برای تنظیم رفتار های آگاهانه در مواجهه با انواع پدیده های مخرب جوی است که نوعی مدیریت ریسک برای کاهش خسارت های ناشی از این پدیده ها نیز به شمار رود.
     دیانتی تصریح کرد: البته کاهش خسارت یکی از اهداف بیشمار تهک است چراکه این طرح بدنبال تنظیم برنامه ریزی های تخصصی بخش ها و صنوف مختلف جامعه، افزایش بیلان کاری و بهره وری و همچنین کاربردی کردن داده های تخصصی هواشناسی به‌ویژه برای کاربران نهایی است.
     وی افزود: توسعه هواشناسی کاربردی شامل شاخه های کشاورزی، دریایی، عمران، معماری و شهرسازی، آلودگی و... است که سعی دارد با ارائه توصیه های تخصصی هر شاخه به کاربران نهایی آن نظیر کشاورزان، فعال دریایی و مهندسین عمران و شهرسازی، ضمن تأمین امنیت سرمایه های اقتصادی مردم و دولت، به توسعه و بهره وری کمک کند.
     رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در فاز نخست قرار است طرح «تهک» در بخش کشاورزی در شهرستان دلگان اجرایی شود و توصیه های کاربردی این بخش به صورت مستقیم و از طریق بستر های ارتباطی مختلف به کشاورز ارائه شود. در واقع توصیه های هواشناسی به زبان ساده و عامه فهم به کشاورز ارائه می شود و کشاورز با استفاده از این اطلاعات فعالیت‌های کشاورزی خود را مدیریت می کند.

     هواشناسی محور توسعه پایدار
     بامری معاون برنامه‌ریزی و عمرانی فرماندار دلگان نیز در این نشست ضمن استقبال از اجرای این طرح در سطح شهرستان دلگان گفت: کشاورزی شغل غالب مردم شهرستان است که نیاز زیادی به اطلاعات هواشناسی دارد به ویژه اینکه استراتژیک ترین محصول شهرستان، خرماست.
     وی در ادامه به وقوع پدیده های گردوغباری در دلگان اشاره کرد و افزود: با وجود خشکی تالاب جازموریان این شهرستان همواره تحت تأثیر پدیده های گردوغباری بوده، که نیازمند پایش مستمر است.
     بامری تصریح کرد: استقرار ایستگاه سنجش گردوغبار در این شهرستان از اولویت های هواشناسی باشد، همانطور که در شهرستان های همجوار دلگان در استان کرمان این ایستگاه ها فعال شده اند.
     دبیر تهک کشاورزی هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز در این نشست به موفقیت های طرح تهک در استان های همجوار سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: با اجرای  طرح تهک در سراسر کشور و سیستان و بلوچستان تا این لحظه میلیارد ها تومان بهره وری تولیدات کشاورزی افزایش یافته است، کشاورزان استان ما با بکارگیری  اطلاعات هواشناسی در فرآیند کاشت، داشت و برداشت، میزان تولید خود را افزایش داده و از بروز خسارت های پیش بینی شده نیز تا حدود زیادی جلوگیری کرده اند.
     محسن بستانی افزود: امیدوارم با اجرای این طرح در شهرستان دلگان که قطب تولید محصولات خارج از فصل استان است بتوان گامی مهمی در افزایش بیلان تولید و کاهش خسارت در این محصولات برداریم.

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 597,044,619
تعداد بازدید امروز : 100,108
تعداد بازدید دیروز : 142,652
تعداد بازدید این ماه : 1,672,145