سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/01/25
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 481
     حضور ریاست سازمان در سیصد و هشتمین جلسه علنی مجلس

      حضور ریاست سازمان در سیصد و هشتمین جلسه علنی مجلس

     دکتر سحر تاج‌بخش به منظور تشریح عملکرد سازمان هواشناسی کشور در جریان بارندگی‌های فروردین 1398 در مجلس حضور یافت.

     به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، بررسی موضوع بارندگی‌های اخیر کشور صبح یکشنبه 1398/1/25 با حضور وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی و کشور و رؤسای سازمان هواشناسی، جمعیت هلال احمر و سازمان مدیریت بحران در دستور کار سیصد و هشتمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

     دکتر سحر تاج‌بخش، معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور در جلسه علنی مجلس به ریاست علی لاریجانی در گزارش خود گفت: طی سال زراعی جاری مجموع کل بارش کشور ۲۰۴ میلیمتر بود که در مقایسه با بلند مدت ۲۲ درصد افزایش یافت و میزان بارش زمستان نیز با میزان ۱۱۹ میلیمتر، نسبت به بلند مدت ۱۳ درصد افزایش داشته است.

     وی با بیان اینکه از نظر خشکسالی تقریباً برای بازه زمانی یک ساله ۶۵ درصد از کشور تحت تاثیر خشکسالی است و در بازه ۱۰ ساله ۹۴ درصد از کشور تحت تاثیر خشکسالی قرار دارد، افزود: به نظر می‌رسد کشور هنوز تحت تاثیر خشکسالی است و دوره ترسالی نشده است و سیلاب‌های اخیر هم ناشی از پیامد‌های تغییر اقلیم و گرم شدن جهانی بوده است.

     دکتر تاج‌بخش در پاسخ به سوال دکتر لاریجانی مبنی بر اینکه شما بارش‌های اخیر را پیش‌بینی کرده بودید یا نه؟ و پیش‌بینی‌ها را به چه کسی دادید؟ گفت: براساس نُرمی که سال‌ها بوده و تقریباً با استانداردهای بین‌‌المللی همراه است، سازمان هواشناسی در شرایط مخاطره آمیز اطلاعیه‌ها را 72 ساعت قبل از رخداد هر پدیده‌ و اخطاریه ها را هم 48 ساعت قبل از رخداد پدیده صادر می‌کند.

     وی افزود: برای سیلاب اخیر، پیش‌بینی‌ها به همین روال صادر شد. یعنی تقریباً 72 ساعت قبل پیش‌بینی سیلاب، احتمال رخداد آن و بارش‌های شدید و 48 ساعت قبل هم در حوزه‌هایی که منجر به رخداد سیلاب شده ما پیش‌بینی‌ها را صادر کردیم.

     رئیس سازمان هواشناسی کشور در پاسخ به سوال رئیس مجلس در خصوص تجهیزات این سازمان جهت تولید پیش‌بینی‌های میان مدت گفت: پیش‌بینی‌های میان‌مدت در بازه 15 روزه است. ما توان پیش‌بینی 15 روزه را براساس مدل‌های پیش‌بینی عددی داریم. اما آن چیزی که مهم است، هرچه از زمان رخداد پدیده دورتر می‌شویم، در واقع این صحت پیش‌بینی‌ها کمتر می‌شود. بنابراین می‌شود از 15 روز پیش هم اعلام کرد اما هرچه به زمان رخداد نزدیک‌تر شویم، متناسب با شرایط رخداد اطلاعات بهتری را می‌توانیم در اختیار کاربران قرار دهیم.

     معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: سازمان هواشناسی ۱۵۰ اطلاعیه، ۹۰ اخطاریه به دستگاه‌های اجرایی و ۱۹۵۰ گزارش رادیویی و تلویزیونی در شرایط مخاطره آمیز داشته است.

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 500,013,101
تعداد بازدید امروز : 338,721
تعداد بازدید دیروز : 344,374
تعداد بازدید این ماه : 8,263,652