سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/01/08
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 4016
     تداوم بارش تا 12 فروردین 1398

     تداوم بارش تا 12 فروردین 1398

     رئیس سازمان هواشناسی کشور تا دوشنبه 12 فروردین 1398 برای مناطقی از کشور بارش پیش بینی نمود و نسبت به وقوع سیلاب هشدار داد.

     به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، دکتر سحر تاج بخش مسلمان، معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور شامگاه چهارشنبه 7 فروردین 1398 در برنامه زنده "تیتر امشب" از شبکه خبر، وضعیت جوی کشور را در نوروز و بهار 1398 تشریح کرد.

     وی در بازه زمانی 26 اسفند 1397 تا 6 فرودین 1398 میانگین بارش کشور را در نتیجه 2 سامانه سیلابی اخیر، حدود 45 میلیمتر اعلام نمود و افزود: میانگین بارش کشور در مدت مشابه بلند مدت بین 5 تا 10 میلیمتر به ثبت رسیده است.

     دکتر تاج بخش مسلمان خاطرنشان کرد: در مدت یاد شده، بیشترین بارش ها در استان های چهار محال و بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان و مازندران رخ داده است.

     معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص بارش کشور تا پایان فروردین گفت: براساس مدل ها از 5 تا 11 فروردین بارش با تمرکز بر روی حاشیه زاگرس مرکزی 80 میلیمتر بیشتر از نرمال بوده و پیش بینی می شود در هفته دوم یعنی از 12 تا 18 فروردین بارش ها نسبت به هفته اول کمتر شده اما میزان بارش با تمرکز بر حاشیه زاگرس 20 تا 40 میلیمتر بیشتر از نرمال باشد. در هفته سوم فروردین همچنان در نیمه غربی بارش های بیش از نرمال را داریم و در هفته چهارم از 26 فرودین تا یکم اردیبهشت بارش ها در شمال غرب و شمال شرق تقریبا بیشتر از نرمال پیش بینی شده است.

     به گفته رئیس سازمان هواشناسی کشور، سامانه فراگیری که تمام استان ها را درگیر کرده بود از نیمه شرقی در حال خروج است و برای پنج شنبه 1398/1/8 شدت باش ها قابل ملاحظه نیست اما در بیشتر مناطق کشور بارش های متناوب و احتمالاً رگباری با تمرکز بر دامنه رشته کوه های زاگرس و البرز، بخش هایی از شمال شرق و جزایر هرمزگان رخ می دهد.

     این مسئول اظهار داشت: پنجشنبه تا جمعه شدت بارش در شمال غرب است. روز جمعه و شنبه سامانه بارشی جدیدی از بخش های غربی وارد شده و روز شنبه دامنه بارش ها به حاشیه جنوبی کشیده می شود.

     دکتر تاج بخش مسلمان با اشاره به فعالیت این موج طی روز جمعه و شنبه 9 و 10 فروردین در شمال غرب و غرب کشور، اظهار داشت:از روز یکشنبه استان های کرمانشاه، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، همدان و شمال خورستان درگیر هستند و فعالیت بارش در حاشیه زاگرس است.

     وی خاطرنشان کرد: به دنبال بارش های اخیر و کاهش شرایط نفوذ پذیری زمین، امکان جاری شدن سیلاب همچنان پیش بینی می شود.

     رئیس سازمان هواشناسی کشور از ورود سامانه بارشی دیگری از یکشنبه 1398/1/11 خبر داد و گفت: این موج نیمه غربی، دامنه های البرز و شمال شرق را پوشش می دهد، اما شدت آن نسبت سامانه فعلی کمتر خواهد بود.

     دکتر تاج بخش مسلمان تاکید کرد: میزان بارش روز یکشنبه در دامنه های البرز100 میلیمتر برآورد شده است و با توجه به بارش های متناوب و شدید در روزهای یکشنبه و دوشنبه در نیمه غربی و دامنه های البرز و زاگرس، پیش بینی می شود میزان بارش در دامنه های البرز و زاگرس بین 75 تا 100 میلیمتر باشد و روز دوشنبه در حاشیه زاگرس و البرز بارش های بیشتری خواهیم داشت.

     رئیس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه بعد از بارش ها معمولا کاهش دما داریم، افزود: الگوهای هفتگی بیانگر کاهش دمای کشور در فروردین 1398 نسبت به نرمال می باشد و انتظار می رود دما در برخی از مناطق نسبت به نرمال به صورت هفتگی تا 4 درجه خنک شود.

     وی افزود: پیش بینی های بلندمدت هواشناسی نشان می دهد بارش در بهار 1398 در محدوده نرمال و کمی بیش از نرمال و بویژه در اردیبهشت بیشتر از نرمال باشد.

     معاون وزیر راه و شهرسازی با توجه به متغیر بودن هوا در فصل بهار از مردم خواست در برنامه های تفریحی یا سفر، حتماً شرایط جوی را در نظر داشته باشند و توصیه های هواشناسی و دستگاه های مرتبط با بحران های جوی را جدی بگیرند.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
    • آخرین اخبار اخبار هوا