سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/01/03
     تعداد بازدید: 16467
     اخطاریه شماره 2 شنبه مورخ 98/01/03

     یک سامانه  بارشی  از یکشنبه  4 فروردین  از جنوب ، جنوبغرب و غرب  وارد کشور می شود.  انتظار می رود که این سامانه  از روزهای یکشنبه تا سه شنبه غیر از مناطق جنوبشرق کشور در غالب نقاط کشور موجب بارش باران همراه با  رگبار و رعد و برق و در ارتفاعات البرز و مناطق مرتفع زاگرس بارش برف شود.  با نفوذ توده هوای نسبی گرم از عرضهای جنوبی،  غالبا بارش باران را انتظار داریم  و به همین سبب موجب ذوب برف  و افزایش شدت روانآب و طغیان رودخانه ها در منطقه جنوب و جنوبغرب میشود. همچنین  به سبب  ناپایداری نسبی شدید و بالا بودن احتمال دما  وقوع رگبار ورعدوبرق و برخی نقاط تگرگ در مناطق غرب، جنوبغرب و جنوب کشور  پیش بینی میشود.  بیشینه بارش این سامانه در جنوبغرب  و غرب کشور در استانهای لرستان، ایلام، خوزستان، چهارمحال و کهگیلویه و بویر احمد پیش بینی میشود.  بر این اساس  با توجه به شدت و مدت  بارش در جنوبغرب و جنوب کشور انتظار طغیان رودخانه ها، وقوع سیلاب همراه با رگبار و رعدوبرق  و وضع هوا در سایر استانها به شرح زیر پیش بینی میشود:
     یکشنبه 98/01/04:
     رگبار و رعدوبرق با احتمال وقوع سیلاب ناگهانی وبالا آمدن موقت رودخانه ها در  استان  هرمزگان و جزایر استان در خلیج فارس، جنوب سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان، و از اواخر وقت  بارش باران و در برخی نقاط همراه با رگبار باران  در استانهای ایلام، لرستان، خوزستان، کردستان، آذربایجان غربی، چهار محال بختیاری که با احتمال سیلابی شدن مسیلها و ابگرفتگی معابر می باشد.
     دوشنبه 98/01/05:
     بارش باران همراه با رگبار و رعدوبرق و وقوع سیلاب، طغیان رودخانه ها در استان های  خوزستان، بوشهر، ایلام، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، نیمه غربی و جنوب فارس و دامنه های زاگرس در جنوب  اصفهان  و  بعد از ظهر و شب  با  شرایط طوفانی (رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت) در غرب یزد، شمال اصفهان  و جنوب استان مرکزی،  همچنین  بارش باران و در ارتفاعات بارش برف و  لغزندگی جاده  در جاده های کوهستانی و برفگیر استانهای لرستان، چهارمحال و بختیاری،  زنجان، همدان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل،کردستان، ارتفاعات البرز در استانهای تهران، البرز، قزوین و سمنان و بارش باران همراه با احتمال آبگرفتگی معابر عمومی در گیلان و غرب مازندران.
     سه شنبه 98/01/06:
     بارش باران همراه با رگبار و رعدوبرق و وقوع سیلاب و طغیان رودخانه ها  در استان های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، جنوب فارس، غرب هرمزگان و جزایر خلیج فارس و  دامنه های زاگرس در  غرب اصفهان رگبار و رعدوبرق و وزش بادشدید با احتمال سیلابی شدن مسیلها در غرب  استان یزد، غرب کرمان ، قم. سمنان، خراسان شمالی. همچنین بارش برف  و باران در ارتفاعات و جاده های کوهستانی زاگرس و البرز .
      بر این اساس اقدامات زیر توصیه میشود:
           برای سفر در مسیرهای یاد شده  لازم است برنامه ریزی با توجه به شرایط جوی انجام شود و طی روزهای آینده برای سفر در مناطق کوهستانی احتیاط لازم در نظر گرفته شود. همچنین از توقف در حاشیه و بستر رودخانه ها  و مناطق مستعد سیلاب جدا خودداری شود.
     به سبب بارشهای قابل ملاحظه و رگبار و رعدوبرق، وقوع سیلاب و طغیان رودخانه ها در غرب و جنوبغرب کشور پیش بینی میشود و توصیه میشود تمهیدات لازم از سوی مدیریت منابع آب بعمل آید.
     به سبب  پیش بینی وقوع رعدوبرق طی روزهای دوشنبه تا سه شنبه، صعودهای کوهستانی  در البرز و بویژه زاگرس توصیه نمیشود و در غیر این صورت  با رعایت حداکثر اقدامات لازم برای حفظ ایمنی انجام شود.

      فایل پیوست
      
     ekhtar 2285.5  کیلوبایت
     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
    • جستجو بر اساس ایستگاه هواشناسی
     استان:
     ایستگاه:
     تاریخ: انتخاب تاریخ
     زمان (UTC):

مجموع بازدیدها : 596,642,230
تعداد بازدید امروز : 17,991
تعداد بازدید دیروز : 128,247
تعداد بازدید این ماه : 1,269,756