سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1397/12/27
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 4909
     پیش‌بینی وضع هوای کشور در نوروز 1398

     پیش‌بینی وضع هوای کشور در نوروز 1398

     در نوروز 1398 یک سامانه بارشی به نسبت فعال روز یکشنبه 4 فروردین از غرب وارد کشور می‌شود و 11 و 12 فروردین نیز کشور تحت تاثیر سامانه بارشی دیگری خواهد بود.

     به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، صبح دوشنبه 27 اسفند 1397 اولین نشست خبری دکتر سحر تاج‌بخش معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور با اصحاب رسانه در محل این سازمان برگزار شد.

     دکتر تاج‌بخش با بیان ‌اینکه در تعطیلات نوروز به طور متناوب بارش داریم، اظهار داشت: در حال حاضر فعالیت سامانه بارشی در جنوب دریای خزر موجب بارش در شرق مازندران، گلستان و خراسان شمالی می‌شود که تا صبح سه‌شنبه ادامه خواهد داشت.

     معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به کاهش قابل ملاحظه‌ دما در نوار شمالی کشور، از وزش باد شدید و توفانی بودن دریای خزر خبر داد و گفت: سامانه بارشی فعال در کشور سه‌شنبه به صورت مقطعی متوقف می‌شود، اما در روز چهارشنبه 1397/12/29 سامانه بارشی جدید و به نسبت ضعیف وارد کشور می‌شود و موجب بارش باران و برف در شمال کشور به خصوص دامنه‌های شمالی البرز، آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران و خراسان شمالی می‌شود.

     این مسئول با اشاره به تداوم بارش با شدت کمتر در روز چهارشنبه در استان‌های کردستان، زنجان، قزوین، شمال تهران، سمنان و خراسان‌رضوی، یادآور شد: در روزهای آینده بارش در ارتفاعات و مناطق سردسیر به شکل برف خواهد بود.

     دکتر تاج‌بخش با اشاره به کاهش دما از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه 1398/1/1 در مشهد و امکان بارش برف در بعضی از ساعات، از مسافرین و مسئولین خواست در این خصوص تمهیدات لازم را در نظر داشته باشند.

     وی با بیان اینکه یکم فروردین 1398 در غالب نقاط کشور هوا خوب است و فقط خراسان شمالی تحت تاثیر سامانه بارشی می‌باشد، عنوان کرد: از 1 تا 4 فروردین هوا در اغلب نقاط کشور تقریباً خوب است و پدیده بارشی قابل ملاحظه‌ای نداریم.

     رئیس سازمان هواشناسی کشور از ورود یک سامانه بارشی نسبتاً فعال در روز 4 فروردین خبر داد و افزود: این سامانه از غرب وارد کشور می‌شود و تا 6 فرورودین به جز جنوب شرق، تقریباً در تمام نقاط کشور فعال خواهد بود.

     دکتر تاج‌بخش با اشاره به شدت فعالیت سامانه بارشی در نیمه غربی، سواحل خزر و شمال‌شرق کشور، خاطرنشان کرد: بارش در نقاط سردسیر و ارتفاعات به صورت برف و در سایر مناطق به صورت باران است و استان‌‌های ایلام، کردستان و کرمانشاه به مقدار زیاد تحت تاثیر این سامانه خواهند بود.

     وی در دامنه‌های جنوبی البرز بارش پراکنده و در مناطق مرتفع استان تهران بارش برف پیش‌بینی نمود و اضافه کرد: بارش در دامنه‌های شمالی البرز، سواحل خزر و دامنه‌های مرکزی زاگرس در استان‌های لرستان، چهارمحال‌و‌بختیاری، کهگیلویه‌و‌بویراحمد و دشت خوزستان از شدت بیشتری برخوردار است.

     به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی از 7 تا 10 فروردین هوا صاف و آسمان آفتابی است، اما در روزهای 11 و 12 فروردین، کشور تحت تاثیر سامانه بارشی دیگری خواهد بود.

     دکتر تاج‌بخش آسمان کشور را در روز طبیعت به خصوص در  نوار شمالی، شمال‌شرق و بخش‌های مرکزی بارانی پیش‌بینی نمود و خاطرنشان کرد: بارش در ارتفاعات به صورت برف خواهد بود.

     رئیس سازمان هواشناسی کشور در خاتمه به مسافران نوروزی توصیه کرد برنامه سفر خود را با شرایط جوی تنظیم کرده و در صورت تردد در جاده‌‌های کوهستانی و نقاط برف‌گیر به ویژه مسیرهای منتهی به شمال و شمال‌شرق کشور، تمهیدات لازم را در نظر داشته و با تجهیزات کامل سفر کنند.  

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 577,178,416
تعداد بازدید امروز : 328,659
تعداد بازدید دیروز : 362,764
تعداد بازدید این ماه : 1,975,802