سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1397/09/27
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 1469
     دستیابی ایران به فناوری پیشرفته ساخت مدل جهانی گردش کلی جو

     دستیابی ایران به فناوری پیشرفته ساخت مدل جهانی گردش کلی جو 

     دکتر پرهیزکار در نشست خبری ویژه سومین نمایشگاه بین‌المللی حمل و‌ نقل و صنایع وابسته از دستیابی ایران به فناوری پیشرفته ساخت مدل جهانی گردش کلی جو  با اتکا به توان داخلی خبر داد.

     به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، دکتر داود پرهیزکار معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور دوشنبه 26 آذر 1397در نشست خبری در حاشیه سومین نمایشگاه بین‌المللی حمل و‌ نقل و صنایع وابسته ضمن تشریح اهم دستاوردهای اخیر سازمان متبوع خود طی سال‌های اخیر، از ارائه گزارش سازمان هواشناسی درخصوص فوق‌العاده بدی آب و هوا کارکنان دولت به سازمان امور اداری و استخدامی کشور در آینده نزدیک خبر داد.

     وی در ابتدای نشست به تشریح طرح راهبردی سازمان هواشناسی کشور پرداخت و گفت: این طرح در سال 1393 با توجه به اسناد بالادستی، سیاست های اقتصاد مقاومتی و طرح بلند مدت سازمان جهانی هواشناسی مدون شد که علاوه بر تعریف، چشم انداز و ماموریت، شامل سه آرمان، سه هدف عالی و پنج راهبرد است. اهداف عالی این طرح: پایش مستمر جو و تولید داده، پردازش داده و تولید محصول و تصمیم سازی در مدیریت کشور و امور روزمره مردم و راهبردهای 5 گانه آن مشتمل بر ظرفیت‌سازی، تحقیق علمی و توسعه فنی، مشارکت و کارآیی، خدمت رسانی و اثربخشی می باشد.

     معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح نمود: از دل طرح راهبردی سازمان هواشناسی کشور که تا سال 1400 را پوشش می‌دهد یک برنامه عملیاتی به نام طرح توسعه استخراج و برای اجرا به ادارات کل هواشناسی استان‌‌ها ابلاغ شد.

     این مسئول افزود: در طرح راهبردی سازمان هواشناسی، علاوه بر توسعه فنی که یک کار زیرساختی و سخت افزاری است، به سراغ راهبرد "ظرفیت سازی" رفتیم  و با ارائه یک میلیون نفر ساعت آموزش طی 5 سال به حدود 3 هزار نیرو ارائه شد.

     دکتر پرهیزکار تغییر رویکرد سازمان هواشناسی در ارائه خدمات و به دنبال آن فعال شدن سامانه توسعه هواشناسی کاربردی (تهک) و ارائه خدمات به کاربران نهایی هواشناسی در اقصی نقاط کشور را یکی از نمودهای موفق ظرفیت سازی تلقی نمود.

     وی با اشاره به گسترده بودن زمینه‌های خدمت رسانی هواشناسی، افزود: اهمیت تامین مواد غذایی و توجه ویژه اقتصاد مقاومتی به این مقوله و وجود بسیار زیاد فعالین  در این حوزه بنیادی، ما را برآن داشت تا تهک را ابتدا در حوزه کشاورزی عملیاتی کنیم . با رویکرد کابردی کردن اطلاعات هواشناسی و تعریف یک سامانه مدیریتی مشمل بر 7 فاز: شناسایی کاربر،  نیازسنجی،  تهیه داده و محصول،  سامانه توزیع داده و محصول، ظرفیت سازی و آموزش، نظرسنجی و بازخورد و در نهایت مستندسازی؛ تهک کشاورزی در سال 1393 آغاز بکار نمود و طی 3 سال ارزش افزوده آن به بیش از 3 هزار میلیارد تومان رسید.

     رئیس سازمان هواشناسی کشور تصریح نمود: در ارزیابی‌های صورت گرفته، ارزش افزوده تهک کشاورزی در سال زراعی 5-1394 در 11 استان بیش از 422 میلیارد تومان، در سال زراعی 6-1395 در 17 استان نزدیک به 1000 میلیارد تومان و در سال زراعی 7-1396 در 21 استان بیش از 1500 میلیارد تومان برآورد شده است.

     دکتر پرهیزکار یادآور شد: سازمان هواشناسی کشور طی 3 سال نزدیک به 3 هزار میلیارد تومان ارزش افزوده ایجاد کرد در حالیکه مجموع اعتبارات عمرانی و هزینه ای ستاد و 31 اداره کل استانی هواشناسی حدود 200 میلیارد تومان است.

     وی اظهار نمود: گسترده بودن طیف خدمات هواشناسی از یک سو و ارائه خدمات به تمام بخش‌های جامعه از سوی دیگر، کار ما را بسیار سخت می کند. به عنوان مثال یک حوزه تخصصی مانند کشاورزی شامل زارع ، باغدار، پرورش دهنده آبزیان، زنبوردار و ... می‌شود که هریک خدمات خاص خود را می‌خواهند.

     به گفته دکتر پرهیزکار، سازمان هواشناسی سال‌های متمادی است در حوزه مدیریت بحران ورود کرده و  پیش‌بینی سیل می‌دهد و خوشبختانه در چند سال اخیر شاهد هستیم که تلفات جانی ناشی از سیل به مقدار قابل توجهی کاهش یافته در حالی که در سیل سال 1380 در استان گلستان علی رغم پیش‌بینی هایی که به آن توجه نشد، حدود 400 نفر کشته و مفقودالاثر و بیش از 10 هزار نفر در سیل محاصره شدند.

     وی با بیان این‌که اخیراً وقوع سیل بواسطه گرمایش جهانی و تغییر اقلیم افزایش یافته، از ایجاد سامانه هشدار سیل به عنوان یکی از خدمات متنوع پژوهشکده هواشناسی یاد نمود و گفت: این سامانه‌ مقدار سیل را براساس روان‌آب اعلام می‌کند که نقش برجسته‌ای در مدیریت منابع آب بویژه در سدها دارد.

     معاون وزیر راه و شهرسازی در معرفی مرکز ملی خشکسالی که در دولت یازدهم احیا شد، گفت: این مرکز محصولات متنوعی تولید می‌‌کند که خوشبختانه تمام اطلاعات آن مبنای تصمیم‌گیری مسئولان در شوراهای عالی کشور از جمله شورای عالی آب است و این برای سازمان هواشناسی باعث افتخار است که توانسته در یکی از موضوعات اساسی مملکت نقش تصمیم ساز داشته باشد.

     دکتر پرهیزکار با بیان این‌‌که سابقه گرد و خاک در کشور به بیش از 50 تا 60 سال پیش می‌رسد و پدیده نوظهوری نیست، اظهار نمود: سازمان هواشناسی کشور 2 سال پیش مرکز ملی گرد و خاک، را راه‌اندازی نمود و با کسب مجوزهای لازم از سازمان جهانی هواشناسی (WMO) درصدد تبدیل شدن به مرکز منطقه ای گرد و خاک در جنوب‌غرب آسیا است.

     وی افزود: ما اطلاعات ثبت شده گرد و خاک را به شکل کیفی داریم، اما امروز کاربران پیش‌بینی گرد و خاک را به شکل کمی از ما می‌خواهند.

     معاون وزیر راه و شهرسازی در خاتمه از توسعه مدل‌های عددی به عنوان یکی از اقدامات ارزنده سازمان هواشناسی یاد نمود و گفت: ما طی این مدت مدل‌های متعدد را برای مقاصد متفاوت مانند: گردو خاک، خشکسالی، پیش‌بینی وضع هوا، جفت مدل‌های سیل و جفت مدل‌های توزیع پخش آلودگی را در سازمان هواشناسی کشور عملیاتی کردیم و امروز مفتخرم اعلام کنم  وارد یک تکنولوژی و دانش جدید شدیم که انحصاری است و در اختیار معدود کشورهایی در جهان است که شاید تعدادشان به 10 عدد نرسد.

     دکتر پرهیزکار عنوان نمود: امروز سازمان هواشناسی کشور با عزم ملی و تکیه بر توان داخلی، موفق به طراحی یک مدل جهانی برای ایران شده و انتظار می‌رود تا پایان سال 1397 با گرفتن اولین تست‌ها از مدل، به باشگاه مدل‌های جهانی بپیوندیم. 

     معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که مدل‌های عددی شدیداً وابسته به پردازش‌های کامپیوتری هستند،تصریح نمود: طی 5 سال اخیر با تهیه سوپر کامپیوتری با توان پردازشی 14 ترا فلاپس سعی کردیم زیرساخت لازم برای اجرای مدل‌های مختلف پیش‌بینی عددی را فراهم آوریم، اما در دنیای پیشرفته توان پردازش در مرتبه پتا فلاپس است و سازمان هواشناسی درآینده هم سو با توسعه‌ای که در مدل‌سازی خواهد داشت، باید زیرساخت‌های لازم بویژه زیرساخت‌های پردازشی را برای خودش فراهم آورد و این موضوع در دستور کار ما هست.

     رئیس سازمان هواشناسی کشور میزان بارش کشور در زمستان 1397 را نرمال تا زیر نرمال اعلام نمود.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 489,721,438
تعداد بازدید امروز : 99,853
تعداد بازدید دیروز : 377,606
تعداد بازدید این ماه : 8,983,943