سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1397/09/01
     تعداد بازدید: 15524
     اخطاریه شماره 76 پنجشنبه مورخ 97/09/01

       پیرو اطلاعیه شماره 90 مورخ 30 آبان 97، انتظار میرود که فعالیت سامانه  بارشی  از اواسط  روز جمعه تا یکشنبه در نیمه غربی کشور و مناطق مرکزی کشور تداوم یابد. بر اساس نقشه های پیش یابی حجم و شدت  بارش باران در جنوبغرب کشور قابل توجه خواهد بود و بموجب آن  بعد از ظهر و جمعه شب و شنبه  با  تقویت شدت بارش و ریزش باران به شکل رگبار و و قوع رعدوبرق در خوزستان، مرکز و شمال استان بوشهر و نواحی دریایی شمال خلیج فارس، بخشهای غربی استان فارس ، کهگیلویه و بویر احمد، نیمه غربی  چهارمحال و بختیاری، نواحی جنوبی لرستان و نواحی جنوبی ایلام  شرایط را برای آبگرفتگی معابر و  یا بالا آمدن روانآب رودخانه ها را فراهم می کند. با احتمال بسیار حجم بارش تجمعی در برخی نواحی شمال و شرق خوزستان به بیش از 100میلی متر در طی 3 روز آینده خواهد رسید.
     -  بارش برف قابل توجه از بعد از ظهر جمعه تا یکشنبه  در ارتفاعات زاگرس در جنوبغرب کشور در غرب استان فارس، چهارمحال و بختیاری، نیمه غربی و شمال  اصفهان، نواحی کوهستانی شمال و شرق خوزستان ، لرستان و  بخشهای کوهستانی جنوب استان مرکزی و  از شنبه تا یکشنبه در دامنه های الوند  استان همدان  پیش بینی می شود.
     -  از اواخر جمعه تا یکشنبه  در دامنه های البرز در شمال کشور در شمال استانهای زنجان، البرز، قزوین،  تهران، سمنان و همچنین جاده های  ارتباطی استانهای گیلان و مازندران به استانهای مجاور بارش برف پیش بینی میشود.   روز  جمعه شب تا شنبه در سواحل گیلان و غرب مازندران  تشدید بارش باران و به همین سبب  احتمال آبگرفتگی معابر  در این مناطق پیش بینی میشود و با افزایش سرعت باد شمالی دریای خزر مواج پیش بینی میشود.
     - بر این اساس مهمترین پدیده  این سامانه بارش باران توام با رگبار و رعدوبرق و گاهی بخصوص در روز شنبه همراه با توفان تندری در جنوبغرب و نواحی شمالی خلیج فارس می باشد که پتانسیل ایجاد مخاطره  آبگرفتگی معابر، بالا آمدن روانآب و احتمالا سیلابی شدن مسیلها و رودخانه ها را دارد.   در مناطق برفگیر و کوهستانی احتمال انسداد جاده های کوهستانی و کولاک برف در نواحی پیش بینی شده وجود دارد. شمال خلیج فارس  روزهای جمعه و شنبه مواج و طوفانی پیش بینی میشود.
     توصیه های هواشناسی:
     بکارگیری اقدامات احتیاطی لازم برای جلوگیری از آبگرفتگی منازل و معابر  و احتمال سیلابی شدن مسیلها در جنوبغرب کشور در استانهایی که ذکر شده اند.
     در حد امکان جلوگیری از تردد شناورهای سبک و صیادی در شمال خلیج فارس  در روزهای جمعه و شنبه و همچنین از اواخر جمعه تا شنبه در دریای خزر.
     تجهیز خودرو  به زنجیر چرخ و تجهیزات زمستانی برای تردد در جاده های کوهستانی برفگیر در جنوبغرب، غرب و شمال کشور.
     هموطنان عزیز برای کسب اطلاع با جزئیات بیشتر به سایتهای هواشناسی و اطلاعیه های پیش بینی استان  مربوط مراجعه نمایند.

      فایل پیوست
      
     ekhtar76284.52  کیلوبایت
     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
    • جستجو بر اساس ایستگاه هواشناسی
     استان:
     ایستگاه:
     تاریخ: انتخاب تاریخ
     زمان (UTC):

مجموع بازدیدها : 597,578,789
تعداد بازدید امروز : 63,345
تعداد بازدید دیروز : 108,375
تعداد بازدید این ماه : 2,206,315