سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1397/02/26
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 672
     برگزاری نشست «مسئله اقلیم در نظام شهرسازی» در قم

     اداره کل هواشناسی استان قم برگزار کرد:

     نشست «مسئله اقلیم در نظام شهرسازی»

     نشست «اقلیم در نظام شهرسازی» توسط اداره کل هواشناسی استان قم و با همکاری جهاد دانشگاهی و در سالن همایش ساختمان اقتصاد و دارایی قم برگزار شد.

     به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان قم؛ رئیس جهاد دانشگاهی استان در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه توسعه قم بدون توجه به شرایط اقلیمی تبعات زیست محیطی دارد عنوان کرد: جهاد دانشگاهی دارای ظرفیتهای علمی و تخصصی خوبی پیرامون موضوع معماری و شهرسازی و روند ساخت و ساز است و می‌توان با هم گرایی در خصوص اهمیت شرایط اقلیمی در روند ساخت و ساز نیز به دستاوردهای خوبی رسید.

     دکتر حمیدرضا طیبی افزود: نیروهای متخصص و کارآزموده در مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی با ارائه طرح های راهبردی و اثرگذار می‌توانند نقشی مهمی در توسعه و ساخت و ساز در قم داشته باشند.

     در این نشست، یحیی زارع مدیر کل هواشناسی قم، صادق ضیائیان رئیس مرکزملی خشکسالی و بحران مدیریت سازمان هواشناسی کشور، مسعود ملک زاده فوق دکترای معماری و انرژی از دانشگاه انگلستان و دکتر میثم حیدری عضو هیات علمی گروه هنر و معماری شهاب دانش قم در قالب یک پنل علمی و تخصصی به بررسی مسئله اقلیم در نظام شهرسازی پرداختند و به سوالات پاسخ گفتند.

     یحیی زارع مدیر کل هواشناسی قم عنوان کرد: قم از نظر اقلیمی توان بزرگتر شدن را ندارد و باید از مهاجرتهای بیرویه به این شهر جلوگیری به عمل آید.

     وی خاطرنشان کرد: کار اصلی هواشناسی، با داده و آمار است و قدمت اطلاعات نیز ارزش و جایگاه بسیاری در این علم دارد.

     زارع یادآور شد: برخی از سیاست های سخت گیرانه در کمیسیون ماده 5 می‌تواند زمینه ساز نظارت بیشتر بر روند ساخت و سازهای شهری و تطبیق با شرایط اقلیمی قم شود.

     وی گفت: توسعه شهر و کشور نیازمند تلاش همهجانبه و رعایت همه این جوانب است و ما باید اطلاعات اقلیمی مردم را افزایش دهیم زیرا این اطلاعات نقش مهمی را در ساخت و ساز و استانداردسازی شهرها دارد.

     همچنین صادق ضیائیان رئیس مرکز ملی خشکسالی نیز در این نشست علمی عنوان کرد: در سالهای اخیر ساختمان ها سنخیتی با شرایط اقلیمی در شهرها ندارد که در این زمینه کامل نبودن دانش معماری و عدم نظارت لازم از عوامل مهم می‌باشد.

     وی تصریح کرد: پیوستهای اقلیمی در ساخت و ساز نیز کپی برداری است و شرایط اقلیمی واقعی در شهرهای مختلف و میزان بارش باران و دما را در نظر نمی‌گیرد در صورتی که باید در  تصمیمگیریها، شرایط اقلیمی را در توسعه شهری در نظر گرفت. 

     در این جلسه مسعود ملکزاده فوق دکترای معماری و انرژی از دانشگاه انگلستان با انتقاد از اینکه آلودگی هوا و مشکلات زیست محیطی شدت زیادی گرفته است؛  گفت: توسعه شهرها بدون در نظر گرفتن این چالش‌ها روند صعودی دارد.

     وی گفت: دور کردن آلایندهها و توجه به جهت باد در ساختمان سازی و کاهش صنایع آلاینده از عوامل مهمی است که می‌تواند در توسعه شهری در نظر گرفت و مشکلات موجود را کاهش داد.

     ملک زاده بیان کرد: ما در طرحهای معماری بدون توجه به تجربه پیشینیان عمل کردهایم و نقش تجربه متناسب با اقلیم در ساخت و سازها را به دست فراموشی سپردهایم.

     در این نشست دکتر میثم حیدری عضو هیات علمی گروه هنر و معماری شهاب دانش قم عنوان کرد: دانشگاهها باید در معماری افرادی کارآزموده و متخصص تربیت کنند تا نیازها را بشناسند و توسعه شهری را همراه با شرایط اقلیمی پیش ببرند.

     مهندس حسن رضوی رئیس سازمان مدیریت و  برنامه ریزی استان قم نیز خاطرنشان کرد: اثرات تخریبی در سالهای اخیر در محیط زیست قابل کتمان نیست و در علم و دانش همگام با حفظ اقلیم پیش نرفته ایم.

     وی یادآور شد: از سال 1385 تا 1395 قم در برج سازی از رتبه 13 به 4 رسیده است که نشان می‌دهد پیشرفت زیادی بدون در نظر گرفتن شرایط اقلیمی قم صورت گرفته و ما را با مشکلات جدی مواجه ساخته است.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 480,879,752
تعداد بازدید امروز : 142,257
تعداد بازدید دیروز : 383,488
تعداد بازدید این ماه : 142,257