سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1396/12/15
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 299
     حضور هواشناسی سمنان در میزگرد پیامدهای تغییر اقلیم در دفتر خبرگزاری ایرنا

     حضور هواشناسی سمنان در میزگرد پیامدهای تغییر اقلیم در دفتر خبرگزاری ایرنا  

     میزگرد مطبوعاتی هم اندیشی "تغییراقلیم و پیامدهای خشکسالی در منطقه" به درخواست و میزبانی خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران با حضور مدیران‌کل هواشناسی و محیط زیست، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای و دو تن از اساتید دانشگاهی صاحب نظر (و مرتبط با حوزه تغییر اقلیم) در سمنان برگزار شد.

     به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان سمنان، در این نشست ابتدا مدیر کل هواشناسی استان، چگونگی رخداد گرمایش جهانی و تغییر اقلیم بر اثر افزایش گازهای گلخانه‌ای را تشریح و بر سازگاری همه ارگان‌ها و دستگاه‌های اجرایی با تغییر اقلیم تاکید نمود.

     حسنی غربا از تغییر شرایط بارش، افزایش رخداد سیل، افزایش رخداد پدیده‌های حدی، خشکسالی‌های بلند‌مدت، تغییر در طول رشد گیاهان، جمعیت و افزایش ظهور آفات و بیماری‌ها به عنوان برخی از عوارض تغییر اقلیم یاد نمود.

      وی با اشاره به تهدیدها و فرصت‌های پیش آمده ناشی از تغییر اقلیم، آن را فرصتی مناسب جهت توسعه استفاده از انرژی‌های پاک (انرژی خورشیدی و بادی) دانست و بر لزوم نگاه فرابخشی به موضوع تغییر اقلیم با محوریت سازگاری با تغییرات اقلیمی تاکید نمود و به بیان برخی راهکارها جهت حفظ تعادل و سازگاری با تغییرات اقلیمی و به‌طور خاص خشکسالی پرداخت.

     مدیرکل هواشناسی استان سمنان با توجه به هدر رفت آب به‌دلیل تبخیر، خواستار استفاده از کانال‌های سرپوشیده انتقال آب و بکارگیری تکنولوژی‌های نوین جهت جلوگیری از تبخیر آب در سدها و مخازن روباز و توسعه طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری شد.

     این مسئول، اقدامات اجرایی و پژوهشی جهت بهره‌گیری از مخازن و سدهای زیرزمینی و نیز آبیاری زیر سطحی را از راهکارهای کاهش تبخیر و افزایش بهره‌وری آب در بخش‌های مختلف بویژه کشاورزی دانست.

     حسنی غربا با اشاره به این‌که بیش از 80% از منابع آب کشور در بخش کشاورزی به مصرف می‌رسد و بیش از 60% کانال‌های انتقالی آب کشاورزی سنتی است و در این کانال‌ها بالغ از 30% از آب تلف می‌شود؛ یکی از راهکارهای مهم جهت افزایش راندمان آبیاری در بخش کشاورزی را تبدیل کانال‌های سنتی به مدرن و سرپوشیده دانست. وی توجه جدی به مدیریت ریسک و شاخص‌های آن (پایش، پیش بینی و پیش آگاهی) را گامی مؤثر در کاهش و تعدیل اثرات تغییر اقلیم دانست.

     وی با اشاره به فعالیت دو مرکز پژوهشی سازمان هواشناسی کشور (پژوهشکده هواشناسی و پژوهشکده اقلیم شناسی) و فعالیت‌های آن در راستای بررسی اثرات گرمایش جهانی و تغییر اقلیم به ضرورت نقش پژوهش در بررسی اثرات تغییر اقلیم بر تمامی بخش‌ها از جمله: کشاورزی، آفات و بیماری‌های گیاهی، مدیریت منابع آب، شهرسازی و معماری و ... تاکید نمود.

     در خاتمه مدیرکل هواشناسی سمنان با اشاره به تشکیل کمیته تغییر اقلیم در استان به مسئولت هواشناسی از سال 1395 و اجرای موفق طرح تهک در کشور؛ آن را گامی مؤثر جهت کاهش مخابرات جوی، ارتقاء ضریب امنیت غذایی، کاهش هزینه تولید، حفظ محیط زیست و ارتقاء مدیریت آبیاری دانست و گفت: این طرح در استان سمنان به صورت فراگیر کلیه بهره‌برداران بخش کشاورزی، عشایر و رانندگان حمل و نقل عمومی بین شهری را از سال 1395 تحت پوشش داده است.

     حسنی غربا پیشنهاد نمود: کلیه پروژه‌ها و طرح‌های کلان اقتصادی، کشاورزی و تولیدی در کشور، یک پیوست خشکسالی و تغییر اقلیم داشته باشد.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 429,798,405
تعداد بازدید امروز : 11,798
تعداد بازدید دیروز : 372,062
تعداد بازدید این ماه : 755,961