سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1396/11/16
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 369
     بهره‌برداری از طرح‌های هواشناسی آذربایجان‌غربی با حضور استاندار هم‌زمان با ایام‌الله دهه مبارک فجر

     بهره‌برداری از طرح‌های هواشناسی آذربایجان‌غربی با حضور استاندار هم‌زمان با ایام‌الله دهه مبارک فجر

     هم‌زمان با آغاز دهه مبارک فجر و با حضور استاندار آذربایجان‌غربی، طرح‌های هواشناسی این استان، با اعتباری بالغ بر 30 میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید.

     به گزارش‌ روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجان‌غربی، هم‌زمان با گرامی داشت ایام پیروزی انقلاب اسلامی و در نخستین روز از ایام‌الله دهه مبارک فجر، بهره‌برداری از طرح‌های هواشناسی با حضور استاندار و سایر مسئولین در نقاط مختلف  آغاز شد.

     محمد‌مهدی شهریاری استاندار آذربایجان‌غربی در آئین بهره‌برداری از این ایستگاه‌ها و سامانه‌های هواشناسی گفت: امروز بدون پیش‌بینی‌های هواشناسی اجرای برنامه‌های دیگر در کشور غیرممکن است و تکنولوژی موجب شده تا همه دستگاه‌ها به نوعی به هم مرتبط شوند.

     وی همچنین با تاکید بر بهره‌گیری بیش‌تر از امکانات و ایستگاه‌های پیش‌بینی هوا، بیان کرد: بدون پیش‌بینی‌های هواشناسی برنامه‌های کشاورزی نمی‌تواند محقق شود و حمل و نقل و همه سازمان‌ها به نحوی با این این بخش پیوند مستقیم دارد.

     استاندار آذربایجان‌غربی ابزار امیدواری کرد که با استفاده از توسعه تکنولوژی‌های جدید در حوزه هواشناسی قبل از وقوع بحران به‌ویژه در بارش‌های شدید برف و باران، تدابیر لازم جهت مدیریت بحران صورت گیرد.

     در ادامه ابراهیم میرزایی معاون فنی و شبکه ایستگاه‌های سازمان هواشناسی کشور در خصوص اهداف اجرایی این طرح ها گفت: راه‌اندازی این ایستگاه‌ها و سامانه‌ها در راستای تحقق سه مقوله سنجش و تولید داده‌های دقیق‌تر، پردازش و تولید محصولات مناسب و همچنین اطلاع‌رسانی و افزایش ضریب نفوذ داده‌های هواشناسی در بین کاربران کشور بوده که در این راستا سازمان هواشناسی برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای انجام داده است.

     نادر قاضی پور یکی از نمایندگان مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز از زحمات هواشناسی تقدیر نمود.

     در مراسم بهره‌برداری از پروژه‌های هواشناسی، صادق ضیائیان مدیرکل هواشناسی استان آذربایجان‌غربی با معرفی پروژه‌های افتتاحی هواشناسی در سطح استان در ایام‌الله دهه فجر اذعان داشت: پیش از این، 18 ایستگاه داشتیم که به‌وسیله نیروی انسانی، اطلاعات به‌طور مداوم جمع آوری و ارسال می‌شد اما هم اکنون 14 ایستگاه تمام خودکار داریم که بدون نیروی انسانی هر ده دقیقه اطلاعات را ارسال می نمایند.

     وی، هدف از راه‌اندازی و نصب این ایستگاه‌ها را افزایش کمی و کیفی داده‌های ایستگاه‌های هواشناسی و کمک به بهبود پیش‌بینی، عنوان نمود و افزود: با افزایش تعداد ایستگاه‌های برخط آنلاین در سطح استان، کمک شایانی در راستای توسعه هواشناسی کاربردی در حوزه‌های مختلف به ویژه در بخش مدیریت آب و خشکسالی و در نهایت احیای دریاچه ارومیه خواهیم داشت.

     گفتنی است، مجموع اعتبار پروژه‌های افتتاحی هواشناسی در ایام مبارک دهه فجر، به‌طور تقریب30میلیارد ریال بوده که به تفکیک شامل طرح‌های زیر است:

     - سامانه دریافت تصاویر ماهواره هواشناسی با هدف بهبود پیش‌بینی‌های استانی و دسترسی سریع و بدون وقفه به تصاویر ماهواره‌ای.

     - سامانه مانیتورینگ پیش بینی با هدف بهبود پیش‌بینی‌های استانی و دسترسی سریع و بدون وقفه همکاران پیش‌بینی  به تصاویر و نقشه‌های ماهواره‌ای.

     - سامانه پایش و سنجش از راه دور پارامترهای هواشناختی دریاچه ارومیه فاز یک سامانه نیاز آبی با هدف مدیریت مصرف آب کشاورزی و بهبود توصیه‌های هواشناسی کشاورزی.

     - ایستگاه خودکار هواشناسی شهری در داخل شهر ارومیه با با هدف پایش داده‌های ایستگاه‌های هواشناسی و افزایش کمی و کیفی داده‌ها و کمک به بهبود پیش‌بینی و اندازه‌گیری پارامترهای آلودگی هوا و سنجش آلاینده‌ها.

     - ایستگاه خودکار هواشناسی دریایی پل میانگذر ارومیه با هدف پایش داده‌های ایستگاه‌های هواشناسی و افزایش کمی و کیفی داده‌های ایستگاه‌های هواشناسی و کمک به بهبود پیش‌بینی و اندازه‌گیری پارامترهای مربوط به دریاچه ارومیه.

     - ایستگاه خودکار هواشناسی مجتمع گردشگری باری

     - ایستگاه خودکار هواشناسی شهرستان بوکان

     - ایستگاه خودکار هواشناسی شهرستان نقده

     - ایستگاه خودکار هواشناسی شهرستان میاندوآب

     - ایستگاه خودکار هواشناسی دانشگاه نازلو

     - ایستگاه بارانسنجی تمام اتوماتیک بخش سرو

     - ایستگاه بارانسنجی تمام اتوماتیک تخت سلیمان تکاب

     - ایستگاه بارانسنجی تمام اتوماتیک میرآباد شهرستان نقده

     - ایستگاه بارانسنجی تمام اتوماتیک محمدیار شهرستان نقده

     - ایستگاه بارانسنجی تمام اتوماتیک بخش سیلوانای ارومیه

     - ایستگاه بارانسنجی تمام اتوماتیک بخش مرگور

     - ایستگاه بارانسنجی تمام اتوماتیک خوشاکو ارومیه

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 412,118,759
تعداد بازدید امروز : 113,044
تعداد بازدید دیروز : 379,082
تعداد بازدید این ماه : 9,705,885