سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1396/10/10
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 325
     بارش‌های پاییزه مازندران رضایت‌بخش نبود

     بارش‌های پاییزه مازندران رضایت‌بخش نبود

     مازندرانی‌ها امسال را با استرس تنش آبی آغاز کردند، به‌طوری‌که کاهش بارش در تابستان امسال بسیار محسوس بوده و حتی جنگل‌های مازندران نیز از این استرس دور نبودند و خزان زودرس را تجربه کردند.

     به گزارش روابط عمومی هواشناسی مازندران، مازندران یکی از استان‌های پرباران کشور محسوب می‌شود ولی بحث تغییر اقلیم تغییرات شگرفی را در میزان بارش و آب و هوای این دیار سبز و بارانی ایجاد کرده است.

     طی سال‌های گذشته شاهد تغییراتی در میزان و نوع بارش بودیم به‌طوری‌که بارش از پراکنش زمان و مکانی مناسب و مطلوبی برخوردار نبوده است.

     مازندرانی‌ها امسال را با استرس تنش آبی آغاز کردند، به‌طوری‌که کاهش بارش در تابستان امسال بسیار محسوس بوده و حتی جنگل‌های مازندران نیز از این استرس دور نبودند و خزان زودرس را تجربه کردند.

     مازندرانی‌ها با آغاز بارش‌های پاییزی در روزهای پایانی شهریور ماه سراز پا نمی‌شناختند ولی امسال بارش‌های پاییزی چنگی به دل نزد و همچنان مردم نگران بارش‌ها هستند.

     *ضرورت برنامه‌ریزی در زمینه مدیریت مصرف بهینه منابع آب

     مدیرکل هواشناسی مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با خبرگزاری‌ها، اظهار کرد: با شروع فصل پاییز که با آغاز سال آبی همراه  است(سال آبی سالی است که از اول مهر ماه هر سال شروع و تا پایان شهریور ماه سال بعد است) با نفوذ سامانه بارشی، بارندگی خوبی در استان اتفاق افتاد.

     سیدمحمدرضا رضوی با بیان این‌که در دومین ماه فصل پاییز بر عکس مهرماه با کاهش قابل ملاحظه بارش روبه‌رو بودیم، افزود: بارش آذر ماه هم چنگی به دل نزد و در این ماه بر اساس آمار 15 ایستگاه هواشناسی سینوپتیک استان (رامسر، نوشهر، بابلسر، آمل، قراخیل قائم‌شهر، ساری، دشت‏‌ناز، بندرامیرآباد بهشهر، گلوگاه، سیاه‌‏بیشه، کجور، بلده، آلاشت، پل‏سفید و کیاسر)، به‌طور متوسط با کاهش حدود 32 درصدی روبه‌رو بودیم.

     وی تصریح کرد: در مجموع، متوسط بارش فصل پاییز استان نسبت به دوره آماری حدود 10 درصد کاهش و در 9 ماهه امسال حدود 23 درصد کاهش داشت، بنابراین می‏‌طلبد مسؤولان ذیربط، برنامه‌ریزی لازم در مدیریت مصرف بهینه منابع آب را در دستور کار خود داشته باشند.

     مدیرکل هواشناسی مازندران با اشاره به این‌که متوسط بارش آذر ماه سال 1396 استان مازندران، حدود 58 میلی‌متر بوده که نسبت به میانگین بلندمدت حدود 32 درصد کاهش و نسبت به آذر ماه سال گذشته حدود 37 درصد کاهش داشته است، تصریح نمود: میزان بارش در دو ایستگاه گلوگاه و نوشهر نسبت به نرمال به ترتیب حدود 14 و 3 درصد افزایش و در سایر ایستگاه‏ها کاهش داشت که بیش‌ترین کاهش هم به‌ترتیب از بلده حدود 90، کجور 82، آلاشت 72 ، سیاه‌بیشه 66، رامسر 64، دشت‌ناز 49، پل‌سفید 45، ساری 44، امیرآباد 36، آمل و بابلسر 15، کیاسر14و  قراخیل قائم‌شهر حدود سه درصد بوده است.

     رضوی با اعلام این‌که متوسط بارش پاییز96 (سه ماه نخست سال زراعی 97 ـ 96) استان مازندران، حدود 247 میلی‌متر بوده که نسبت به میانگین بلندمدت و نسبت به پاییز سال گذشته حدود 10 درصد کاهش داشت، یادآور شد: میزان بارش کمتر از یک سوم ایستگاه‌‏های استان نسبت به نرمال افزایش داشته که بیش‌ترین افزایش از رامسر و نوشهر 12 و گلوگاه حدود سه درصد بوده است.

     وی ادامه داد: بیش‌ترین کاهش هم از سیاه‌بیشه 49، بندرامیرآباد 38، ساری 31، بابلسر 27، کجور 23، آلاشت 17، دشت‌ناز 16، قراخیل ‏قائم‌شهر 14 و پل‏‌سفید حدود 12 درصد به ثبت رسیده است.

     مدیرکل هواشناسی مازندران اظهار کرد: متوسط بارش 9 ماهه سال 1396 استان مازندران، حدود 389 میلی‌متر به ثبت رسیده که نسبت به میانگین بلندمدت حدود 23 درصد کاهش و نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 32 درصد کاهش داشت که تمامی ایستگاه‏‌ها میزان بارش کاهش و بیش‌ترین کاهش به‌ترتیب از کجور 43، ساری 40، امیرآباد 38، بابلسر 36، قراخیل قائم‌شهر32، دشت‏‌ناز و سیاه‌بیشه 29، پل‏‌سفید 26، آلاشت و گلوگاه 25، کیاسر 18، بلده 14، نوشهر 9، آمل 6 و رامسر 2 درصد بوده است.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 401,190,030
تعداد بازدید امروز : 276,973
تعداد بازدید دیروز : 415,117
تعداد بازدید این ماه : 11,281,310