سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1395/10/18
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 993
     برگزاری مراسم تودیع و معارفه در هواشناسی استان گلستان

     برگزاری مراسم تودیع و معارفه در هواشناسی استان گلستان

     با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی مراسم تودیع و معارفه مدیر کل هواشناسی گلستان انجام شد.

     به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان گلستان ، صبح چهار شنبه 95/9/15 با حضور دکتر داود پرهیزکار معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور از محمدرضا رضوی مدیر کل پیشین هواشناسی گلستان تقدیر و نوربخش داداشی به عنوان مدیر کل جدید هواشناسی گلستان معرفی شد.

     دراین مراسم که رضا مروتی معاون هماهنگی و امور عمرانی استاندار ، مدیران کل شورای حمل و نقل و سایر مدعوین استانی حضور داشتند دکتر پرهیزکار ، ضمن تقدیر و تشکر از زحمات مدیر قبلی و فعلی استان و تغییر رویکرد در سازمان هواشناسی گفت : با توجه به طرح هفت ساله تدوین شده برای این سازمان، ایفای نقش تصمیم ساز برای مردم و مسئولین مهمترین هدف سازمان هواشناسی بوده و هواشناسی پدیده های آب و هوایی را از نظر مقیاس مکانی از ارتفاع 10 متر تا 10 هزار کیلومتری از سطح زمین پوشش می دهد.

     وی با اشاره به سیل های بزرگ سال های 80 و 81 در استان گلستان گفت: در سیل سال 80 با توجه به این که هواشناسی پیش بینی های لازم را انجام داده بود ولی این امر مورد اعتنای مسئولان وقت قرار نگرفت و در این سیلاب بزرگ حدود 400 نفر کشته و مفقود و 11 هزار نفر نیز در سیل گرفتار شدند.

      

     رئیس سازمان هواشناسی کشور اضافه کرد: در سیل سال 81 استان گلستان، هواشناسی به موقع پیش بینی های لازم را انجام داد و با تدبیری که اندیشیده شد، تلفات آن به حداقل رسید و تنها موردی که در این سیلاب موجب بروز خسارت جانی شد، به خاطر بی توجهی راننده یک اتوبوس به تذکرات پلیس بود که به در نهایت منجر به کشته شدن 40 سرنشین اتوبوس شد.

      

     پرهیزکار در ادامه به سیلاب فروردین ماه امسال در جنوب غربی کشور اشاره کرد و افزود: با اطلاعاتی که هواشناسی در اختیار مسئولان مربوطه قرار داد، از بوجود آمدن بحران در سد دز جلوگیری شد.

      

     وی با اشاره به این که در آن جا علاوه بر بارش باران، موضوع دبی را نیز داشتیم، تصریح کرد: برای مسئولین اهمیت دارد که بدانند چه مقدار آب به سد وارد می شود تا براساس آن تصمیم گیری کنند که چه میزان از دریچه سد باز شود تا مشکل کم آبی پشت سد و یا سرریز شدن آب سد پیش نیاید. این امر در این حادثه با راهنمایی سازمان هواشناسی مدیریت شد که در همین زمینه از طرف وزیر نیرو مورد تقدیر قرار گرفت.

      

     پرهیزکار با بیان این که این موضوع نشان دهنده اهمیت نقش هواشناسی است، گفت: طبق قانون مدیریت سیل بر عهده این سازمان نیست بلکه بر عهده وزارت نیرو است.

      

     وی با اشاره به تدوین طرح راهبردی از سال 93 تا 99  که منابع و مراجع آن سیاست های کلی نظام است، گفت: در این طرح سه هدف عمده پایش، پردازش و ایفای نقش تصمیم ساز برای مردم و مسئولین که جزو مهم ترین آن ها است را تعریف کردیم.

      

     معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: با گذشت 60 سال از فعالیت های سازمان هواشناسی در کشور، در این طرح به دنبال کاربردی کردن هواشناسی در بخش های مختلف اعم از حمل و نقل، کشاورزی و آب رفتیم.

      

     پرهیزکار با بیان این که در بخش کشاورزی ارتباط رو در رو با این بخش برقرار و خدماتی که آن ها می خواهند را تهیه کردیم، گفت: طیف کاربران ما در زمینه کشاورزی گسترده است. کشاورز ، زنبور دار، باغبان و ..... هر کدام اطلاعات خاص خودشان را می خواهند که ما توانستیم این نیاز ها را پاسخگو باشیم.

      

     رئیس سازمان هواشناسی کشور در پایان خاطرنشان کرد: در برنامه پنج ساله ششم توسعه، در صورت تامین اعتبارات لازم، تکمیل شبکه راداری در کل کشور مخصوصاً در استان گلستان که جزو استان های حادثه خیز کشور است، در نظر گرفته شده است.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 340,279,433
تعداد بازدید امروز : 81,015
تعداد بازدید دیروز : 347,740
تعداد بازدید این ماه : 81,015