سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1394/12/08
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 1721
     توسعه خلیج فارس را پایدار کنیم

     توسعه خلیج فارس را پایدار کنیم

     رئیس سازمان هواشناسی کشور و نائب رئیس سومین کنفرانس بین المللی خلیج فارس، مطالعات اقیانوس شناسی را در شناخت کامل از این خلیج و ایجاد توسعه پایدار در آن، موثر برشمرد.

     به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، داود پرهیزکار معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور در مراسم افتتاحیه سومین کنفرانس بین المللی اقیانوس شناسی خلیج فارس که شنبه 8/12/94 در هتل المپیک تهران برگزار شد، با اشاره به شعار کنفرانس مبنی بر "خلیج فارس و توسعه پایدار" تاکید نمود: اعتلای نام خلیج همیشه فارس و بستر سازی فرهنگی در این زمینه در سطح بین المللی از اهداف اصلی کنفرانس است.

     وی ایجاد فضای مناسب برای ارائه آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی در زمینه علوم و فناوری های دریایی در داخل و خارج کشور در راستای توسعه پایدار خلیج فارس و زمینه سازی برای یافتن راهکار مناسب در جهت حل مشکلات اقتصادی، زیست محیطی، حمل و نقل دریایی، آلودگی هوا و دریا، اثرات تغییر اقلیم، مدیریت یکپارچه سواحل و ... در راستای توسعه پایدار خلیج فارس را از دیگر اهداف این کنفرانس برشمرد.

     نائب رئیس سومین کنفرانس بین المللی اقیانوس شناسی خلیج فارس موقعیت استراتژیک، ذخایر عظیم نفت و گاز، تعاملات تجاری، محیط زیست منحصر بفرد، منابع مهم شیلاتی، جاذبه های گردشگری و نام، تاریخ و هویت را از جمله عوامل موثر در اهمیت خلیج فارس عنوان نمود.

     دکتر پرهیزکار با بیان این که حفظ و نگهداری این پهنه آبی تنها از طریق انجام مطالعات مربوطه امکان پذیر است، تصریح نمود: علم اقیانوس شناسی که حوزه های مختلفی را در بر می گیرد در حقیقت این رسالت را به عهده دارد تا با شناخت کامل از خلیج فارس بتوانیم ضمن بهره برداری مناسب از این حوزه، توسعه خلیج فارس را به یک توسعه پایدار تبدیل کنیم.

     وی با اشاره به این که اقیانوس شناسی فیزیکی و هواشناسی دریایی از شاخه های مطرح در اقیانوس شناسی می باشند، خاطرنشان کرد: این دو موضوع سالهاست که مورد توجه سازمان هواشناسی قرار گفته و خدمات و خروجی های خوبی آن هم چنان به صورت مستمر ارائه می شود.

     رئیس سازمان هواشناسی کشور در خصوص مقالات ارسالی به دبیرخانه کنفرانس گفت: از بین 164 مقاله ارسالی در زمینه انرژی های تجدید پذیر، تغییرات اقلیمی دریایی، زمین شناسی دریایی، ژئوپلتیک دریا، صنعت گردشگری، فرهنگ و تاریخ خلیج فارس، مهندسی دریا، هیدروگرافی و ... بیشترین تعداد مقالات ارسالی مربوط به موضوع هواشناسی دریایی و اقیانوس شناسی فیزیکی، کاربردها و نیازها بود.

     به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی در این کنفرانس طی 8 و 9 اسفند 46 مقاله شفاهی، 63 مقاله پوستری، 7 پنل ارائه مقاله  و  7 کارگاه علمی ارائه خواهد شد.

     دکتر پرهیزکار در خاتمه ضمن تشکر از سازمان بنادر و دریانوردی، سازمان نقشه برداری، سازمان صنایع دریایی، نیروی ارتش جمهوری اسلامی ایران، پوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جو، مرکز مطالعات خلیج فارس، کمیسیون ملی و کمیته اقیانوس شناسی یونسکو و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیرداری از آن ها به عنوان حامیان سومین کنفرانس بین المللی اقیانوس شناسی خلیج فارس یاد نمود.

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 502,544,685
تعداد بازدید امروز : 14,070
تعداد بازدید دیروز : 361,987
تعداد بازدید این ماه : 14,070