سازمان هواشناسی
    • تاریخچه کارگروه تهک دریایی

      

     تاریخچه هواشناسی دریایی

     مرکز علوم جوی و اقیانوسی  مرکز علوم جوی و اقیانوسی (OASC) سازمان هواشناسی کشور (IRIMO) در مهر ماه 1368 توسط پرفسور اوباسی دبیر کل وقت سازمان هواشناسی جهانی (WMO) افتتاح شد و فعالیت خود را در زمینه های هواشناسی دریایی، فیزیک و شیمی دریا و آلودگی دریا آغاز نمود. با ایجاد شورای عالی اقیانوس شناسی در سال 1373 خورشیدی توسط مجلس شورای اسلامی، این مرکز به عنوان دبیر خانه آن برگزیده شد. مرکز علوم جوی و اقیانوسی در سه بندر انزلی، بوشهر و چابهار پایگاه‌هایی را برای مطالعه آب‌های شمال و جنوب کشور راه اندازی نموده است که در حال حاضر پایگاه انزلی عملیاتی و فعال است.

     جایگاه سازمانی و ارتباط با بخش اجرایی

      از لحاظ ساختار سازمانی ، این مرکز زیر مجموعه معاونت پژوهشی و آموزشی سازمان هواشناسی کشور است . برگزاری دوره‌های آموزشی با همکاری مرکز آموزش سازمان و انجام پروژه‌های تحقیقاتی با پزوهشکده هواشناسی و علوم جو و مراکز تحقیقاتی خارج از سازمان، از جمله فعالیت‌های این مرکز است.

     علاوه بر این، مرکز به تنهایی یا با مشارکت سایر مراکز علمی اقدام به برگزاری همایش و نشست‌های علمی و فنیتخصصی در موضوعات دریایی (فیزیکی دینامیکی) و یا مرتبط با دریا می‌کند.

      کتابخانه مرکز مرکز علوم جوی و اقیانوسی حاوی بیش از هزار جلد کتاب، مجله و نشریه علمی و تخصصی، CD و کاتالوگ است و از طریق اینترنت با کتاب‌خانه مرکزی سازمان هواشناسی کشور در ارتباط است.

     فعالیت‌های بین‌المللی

          فعالیت‌های بین‌المللی این مرکز شامل کمسیون مشترک هواشناسی دریایی (JCOMM) وابسته به سازمان هواشناسی جهانی،  سازمان  IOC وINOC  است. علاوه بر این، برنامه‌های بین المللی در زمینه اقیانوس شناسی و هواشناسی دریایی مانند:  GOOS،  GARP، ARGOS، ROPME، UNDP وGEF را پیگیری می نماید. در زمینه فعالیت‌های منطقه‌ای، مرکز علوم جوی اقیانوسی به عنوان دبیرخانه کمیته هماهنگی آب و هواشناسی و مراقبت محیطی دریای خزر (CASPCOM) که بین پنج کشور مجاور این دریا شامل: ایران، روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان تشکیل شده است، فعالیت داشته و مسائل حقوقی و فعالیت‌های مشترک علمی مرتبط با دریای خزر را پی‌گیری می‌نماید. بر اساس برنامه این کمیته، نوزدهمین نشست این کشور‌ها در آذر ماه سال جاری در ایران برگزار می‌گردد.

     پایگاه اینترنتی

          پایگاه اینترنتی مرکزعلوم جوی و اقیانوسی به نشانی http://www.oascirimo.ir از سال1385 و به منظور اطلاع رسانی فعالیت‌ها و تحقیقات انجام شده در زمینه هواشناسی دریایی و همچنین دریافت نقطه نظرات کاربران و علاقمندان به این شاخه از علوم،  تاسیس گردید . 

    • کارگروه هواشناسی دریایی
    • کارگروه های تخصصی
مجموع بازدیدها : 454,429,534
تعداد بازدید امروز : 716,321
تعداد بازدید دیروز : 420,140
تعداد بازدید این ماه : 13,084,962