سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1396/08/16
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 372
     تهک و نقش آن در پدافند غیر عامل

     تهک و نقش آن در پدافند غیر عامل

     کارگاه آموزشی معرفی خدمات هواشناسی و سامانه توسعه هواشناسی کاربردی ( تهک ) به مسوولین و کارشناسان پدافند غیر عامل استان هم زمان با هفته پدافند غیر عامل با حضور نوربخش داداشی مدیر کل استان و مسوولین و کارشناسان پدافند غیرعامل دستگاه‌های اجرایی در محل سالن کنفرانس هواشناسی گلستان برگزار شد.

     به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان گلستان، نوربخش داداشی مدیر کل استان ضمن خیر مقدم به میهمانان و گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل گفت: عامل اصلی و رسالت اجرای برنامه های هواشناسی حفظ جان و مال مردم است و با اطلاع رسانی به‌موقع و صحیح پیش‌بینی‌های جوی می‌توان ضرر و زیان‌های اقتصادی را کاهش داد.

     وی افزود: سامانه توسعه هواشناسی کاربردی یک نوع تغییر نگرش در جهت بهره برداری از اطلاعات و داده های هواشناسی است و در سال‌های اخیر نوع بارش ها تغییر کرده و بارش‌های کوتاه مدت و رگباری و فراوانی آن‌ها، در طول سال افزایش یافته و موجب بروز خسارات و وقوع سیل شده که نیاز است تجهیزات جدید جهت پیش بینی های کوتاه مدت فراهم گردد، لذا با موافقت مسوولین استانی هماهنگی های لازم جهت خرید  رادار هواشناسی برای استان انجام گرفته و این امر در حال پیگیری است .

     داداشی در ادامه از خرید پکیج کامل ثبت داده‌های دریایی و نصب و راه اندازی آن در سه نقطه از سواحل  استان از جمله فرید پاک گمیشان برای خدمت رسانی بهینه در زمینه تهک دریایی استان خبر داد.

     در ادامه، محمد رضا رحمن‌نیا معاون توسعه و پیش بینی استان درباره سامانه تهک و اهداف و نتایج اجرای این سامانه طی دو سال گذشته در استان توضیحات کاملی را ارائه نمود و گفت: پایش لحظه به لحظه وضعیت جوی در شرایط بحرانی جهت اطلاع رسانی به مسوولین استانی در مرکز پیش‌بینی و پایش استان انجام می‌شود.

     رضا پور نماینده پدافند غیر عامل هلال احمر استان نیز  به اهمیت و نقش داده‌ها و پیش آگاهی‌های جوی در زمان وقوع مخاطرات آب و هوایی در امر امداد و نجات اشاره نمود و زمانی نماینده پدافند غیرعامل فرودگاه استان نیز با توجه به ضرورت دریافت اطلاعات هواشناسی در هنگام پرواز و تامین سلامت پرواز، گفت: اگر هم‌زمان با گزارش متار، پیش‌بینی‌های یک یا دو ساعته نیز لحاظ شود، کمک شایانی برای عملیات پروازی به همراه خواهد داشت.

     محسن اخلاقی نماینده پدافند غیرعامل سازمان جهاد کشاورزی استان نیز درخواست نمود: پیش‌بینی  پدیده‌هایی مانند سرماهای شدید در بازه زمانی یک ماهه همراه سایر داده‌های هواشناسی به بخش کشاورزی موجب تصمیم گیری و مدیریت بهینه امر کشاورزی خواهد شد.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 410,301,786
تعداد بازدید امروز : 167,226
تعداد بازدید دیروز : 418,653
تعداد بازدید این ماه : 7,888,912