سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1397/12/26
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 193
     ضرورت کنترل چشمه‌های تولید گردوغبار فعال در مرکز سیستان و بلوچستان

      ضرورت کنترل چشمه‌های تولید گردوغبار فعال در مرکز سیستان و بلوچستان

     مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در جریان بازدید از فعال‌ترین چشمه های تولید گردوغبار مرکز استان واقع در شهرستان ایرانشهر، بر ضرورت کنترل و تثبیت آن ها تاکید کرد.

      به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری در جریان این بازدید اظهار داشت: از ابتدای سال تا کنون بیش از 190 روز در ایرانشهر پدیده های خاکدار گزارش شده که گردوغبار حاصل از آن دید افقی در این شهر را کاهش داده است.

     وی با بیان اینکه در این مدت حدود 97 روز پدیده باد و گردوخاک در ایرانشهر ثبت شده است، افزود: تقریبا تمام پدیده های خاکدار نظیر گردوغبار گسترده، باد و گردوخاک و غبار محلی در ایرانشهر رخ می دهد که گاهی شدت این پدیده ها آنقدر زیاد است که دید افقی را به 200 متر نیز کاهش  می دهد.

     وی با اشاره بر اینکه ایرانشهر جزو شهرهای پرگردوغبار کشور نیز بشمار می رود، افزود: تابستان امسال ایرانشهر به لحاظ مشاهده پدیده های خاکدار کاهنده دید افقی به زیر 5000 متر، نهمین شهر پر گردوغبار کشور شد.

     مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: وجود چشمه های فعال گردوغبار در مرکز استان و خشک شدن تالاب جازموریان سبب شده تا تکرار پدیده های خاکدار در اکثر نواحی مرکزی و جنوبی استان نسبت به گذشته بیشتر شود.

     حیدری ادامه داد: در شمال استان نیز به سبب خشک شدن تالاب های بین المللی هامون، خشکسالی های پی در پی و وزش بادهای 120 روزه در اکثر فصول سال به ویژه فصل گرم با پدیده های خاکدار زیادی مواجه هستیم که شهرهای این منطقه را تبدیل به پرگردوغبار ترین شهرهای کشور کرده است.

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 481,534,391
تعداد بازدید امروز : 66,649
تعداد بازدید دیروز : 345,690
تعداد بازدید این ماه : 796,896